Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 21, 2017, 00:03:46
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Tekke Mahalesinden soyu ALACA ABBA olanlar varmı? 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2]
Gönderen Konu: Tekke Mahalesinden soyu ALACA ABBA olanlar varmı?  (Okunma Sayısı 7760 defa)
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye
*****

Popülarite: 141
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.092


« Yanıtla #10 : Mart 26, 2010, 02:09:51 »

Bilgenhal bence bu yönüyle düşünmekte fayda var. Birincisi önceden neresinin mahallesiydi, bir köy adında neden mahalle eki de olur. İkincisi acaba köy adını kimden aldı ? mutlaka o Tekke denilen yerde  Eren, Derviş Gazi, Dede, Baba vb sıfatlı bir kişinin kabri var ve bunun da bir adı var. Bunun tespit edilmesi geriye doğru araştırmaların yolunu açacaktır diye düşünüyorum.
Arşiv kayıtlarında geçen Hicri 1264 yılında Razgrad'a bağlı "Tekkegazi" köyü bugün hangi köydür acaba ? Bugün o civarda Tekkegazi adını taşıyan bir köy var mı ?
Logged

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
BiLGeNHaL
Onursal Üye
*****

Popülarite: 485
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 829WWW
« Yanıtla #11 : Kasım 18, 2011, 13:10:43 »

Hep dikkatimi çekmiştir, Tekke Mahalle niye mahalledir neresinin mahallesidir ? Adı neden böyle olmuştur ? Daha önceden bir yerleşim yerinin mahallesi midir de sonradan köy olarak ayrılınca bu adı almıştır ?
Bilgi Bankasına baktığımda buraya en yakın yerleşim merkezi Seydioğlu köyü (2km) görünüyor. Tekke Mahalle önceden Seğdioğlu'nun ya da başka bir köyün mahallesi midir?
Adı Tekke Mahalle olduğuna göre burada bir Tekke vardır ve adını burdan almıştır, peki bu Tekke'nin adı nedir, Tekke olan yerdeki kişinin adı nedir, Hüseyin Baba Tekkesi midir, Gazi Ali Bey Tekkesi midir. Hicri 1264 yılında Hezargrad'a bağlı adı Tekkegazi olan köy hangi köydür ?
Böyle bir isim varsa o yeni isim üzerinden bazı kayıtlara ulaşılmak mümkün olabilir.

Daha önce de yazmıştım benim annem Tekke Mahaleli diye. Üç ay kadar önce annem doğum belgesi almaya gitti, ancak 1954 yılında Tekke Mahallenin doğum kayıtları Küçük Ada köy (Ostrovçe) köyünde tutuluyormuş. Annemin kimliğinde Tekke Mahalle yazıyor ama doğum belgesini Küçük Ada köyden almış . Tekke Mahale oranın mahalesiymiş veya değilmiş  gibi bir yorum yapamak zor elbet.
Logged

hayatta bir canın birde dostun olsun, her can dost olmaz haberin olsun, candan olan dostlara canlar kurban olsun...
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye
*****

Popülarite: 141
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.092


« Yanıtla #12 : Aralık 04, 2011, 21:21:25 »

Şimdi kayıtların Küçük Ada Köy'de tutulmuş olması eskiden Tekke Mahalle'nin bu köye bağlı olduğunu göstermeyebilir, söylediğiniz gibi yorum yapmak çok zor. Ama bu düğümü çözmemiz lazım.
Logged

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
Sayfa: 1 [2]
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Tekke Mahalesinden soyu ALACA ABBA olanlar varmı? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02915 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog