Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 25, 2017, 07:10:51
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: 26 ARALIK 1984 ... 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3
Gönderen Konu: 26 ARALIK 1984 ...  (Okunma Sayısı 15997 defa)
Hatipoglu_Duraç
Duraçköy_Razgrad - Mecit Erdoğan
Onursal Üye

Popülarite: 234

Doğaya Hakim Olan Güçten Çok Sevgidir!

« Yanıtla #10 : Aralık 25, 2008, 14:40:30 »

Bu konuya yaklaşınca içim donar..Sanki kimse  ile paylaşmayınca- yaşamamış olacağım.
Hatıramda silinmiş olacak, HİÇ OLMAMIŞ GİBİ OLACAK  SANKİ-
BU ALÇAKLIĞIN,
BU AŞAĞILAMANIN,
HALKIMA    BU YAPILANLARIN,
YAŞANILAN BU ZÜLMÜN,
YAŞANILAN  BU  TRAJEDİNİN.

Bu günlerde,sürekli aklımda olan, BU KONU HAKKINDA yeniden yazamıyorum. Daha önceden  biraz yazdığımı yeniden önünüze sunuyorum. Bir Türk kardeşimin, Onur arkadaşımın,evladını ,neslini O da selden taşımış bir Babanın ,EL TURKO  arkadaşımızın yazdıklarının yanına   koyuyorum yazdıklarımı.
Benim için bu konularda sağcı ,solcu, fikir ayırımı olamaz,   yapılmamalı…
Bu bir MİLLİ   DAVAMIZDIR.
 NE  KADAR  BENZER  ÖYKÜ  DOLU, İÇİNDE TAŞIR  NESLİMİZ !

Alıntıdır: http://www.balkanlar.net/forum/index.php?topic=5043.0

26 aralık 1984 yılı.
Bulgaristan Türklerine karşı  etnik soykırımının  artık saklanmayan,başlangıcının  aktif ilk günü.
 Katliam  başlamıştı.
Bu gün,
 bir  anda bir Bebek,
bir Türk Kız Yavrusu Ölümsüzlüğe Kavuştu.
Türkan melek ,
“ASLA  UNUTMAYACAĞIZ!” sembolü olmuştu.
             perdono
Bu günü asla unutmamalıyız.
Bu gün milli belleğimizden silinmemelidir.
Bu  günü asla unutmayın Bulgaristan Türkleri gençliği!
    Sevgi ve saygılarımla.
Türkan bebeği asla unutmayacağız, o, bizim haklı davamızın sembolü, komunist bulgarların hayvanlığının, insan kılığından çıkmışlığının, Balkanlarda yapılan Türk soykırımın en dramatik hatırası haline gelmiştir. Toprağı bol, mekanı cennet olsun.

"domuz", koyun postuna bürünse de yine  domuzdur!

Ne gönlümüzün meleği olan Türkân'ları,
          ne de Türk'lüğü için mücadele eden diğer kardeşlerimizi
                        Asla unutmayacağız!
          Daha çetin ve daha güzel mücadeleler için birlik ve
                beraberliğimizin  pekişmesini diliyorum!
            Allah bize metanet, sabır, güç ve fiile geçebilmek için
                                                           Düşünce birliği versin!
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2008, 14:46:13 Gönderen: Hatipoglu_Duraç » Logged

>>>
        Sensiz olacaksa eğer o sabah, hiç olmasın
        Sensiz doğacaksa eğer o güneş, hiç doğmasın
        Gördüğüm rüyada sen,  aldığım nefeste sen,
        Ettiğim dua'da sen yoksan; sen yoksan eğer,
        Olmasın; Ettiğim dua da kabul olmasın, İstemem!
>>>
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #11 : Aralık 25, 2008, 14:58:51 »

Arkadaşlar, ben daha fazla dayanamayıp Hürriyet gazatesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul ÖZKÖK'e Türkan Bebek ile ilgili bir mail gönderip, hem kendi hemşerisi olan Türkan Bebeğin anısına küçük bir küpür ayırmalarını rica ettim. Eğer bu konuda birşey yapılmazsa hiç olmazsa gelecek seneden itibaren aramızda para toplayıp gazetelere tam sayfa ilan verelim.

Arkadaşlar, gazetedekilerin bana geri dönüğp verdiği bilgi, Yarın Türkan Bebeğin anısına benim kendilerine gönderdiğim yazı yayınlanacaktır(belki imla düzeltmesi yada başka düzeltme/ilaveler yapılabilir). İnternet sitelerinde Türkan Bebeğin şehadetinin yıldönümü anılacak, ancak gazetede basılıp basılmayacağı belli değil. Bu vesileyle aydın geçinen memleketim akademisyenlerinin de gerçekte kimlerden özür dilenip kimlerden özür dilenmemesi gerektiği konusunda beyinciklerinde bi ışık hüzmesi oluşur.

Kolay gelsin.

Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #12 : Aralık 25, 2008, 15:43:18 »

Küçük bir Bulgar mezarlığı
            *
Şu karşıda görülen,küçük Bulgar mezarlığı
Soykırım devrinin acı hatırasıdır
Kabirler üstündeki solgun açan çiçekler
Bulgar adı altında yatanların yaşıdır

Buna benzer mezarlık görmedim hiç bir yerde
Ne Isa`nın  haçı  var,ne ağacı,ne gülü
kanayan yaradır bu mezarlık yüreklerde
Toprağında yatanlar,kalbimizde gömülü

Mezar taşlarındaki eski Bulgar adları
Biz Türklerin gözüne bir ok gibi batıyor
Istıraplar içinde geçmiştir hayatları
Küçük Bulgar mezarlığında KOCA TÜRKLER YATIYOR..
       Ali Bayram
(Dulovo-Akkadınlar/Bulgaristan/)
P.S.:21 temmuz 1988  tarihinde ,Torlakta,ben babamı böyle bir mezarlığa sakladım.
    Binlerce Türk oğlu gibi!
  Şimdi bir Koca Türk  mezarıdır.
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2008, 15:44:25 Gönderen: Can Destan » Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
AYÇE555555
forever mestanlı
Onursal Üye

Popülarite: 198

« Yanıtla #13 : Aralık 25, 2008, 15:48:21 »

Arkadaşlar, ben daha fazla dayanamayıp Hürriyet gazatesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul ÖZKÖK'e Türkan Bebek ile ilgili bir mail gönderip, hem kendi hemşerisi olan Türkan Bebeğin anısına küçük bir küpür ayırmalarını rica ettim. Eğer bu konuda birşey yapılmazsa hiç olmazsa gelecek seneden itibaren aramızda para toplayıp gazetelere tam sayfa ilan verelim.

Arkadaşlar, gazetedekilerin bana geri dönüğp verdiği bilgi, Yarın Türkan Bebeğin anısına benim kendilerine gönderdiğim yazı yayınlanacaktır(belki imla düzeltmesi yada başka düzeltme/ilaveler yapılabilir). İnternet sitelerinde Türkan Bebeğin şehadetinin yıldönümü anılacak, ancak gazetede basılıp basılmayacağı belli değil. Bu vesileyle aydın geçinen memleketim akademisyenlerinin de gerçekte kimlerden özür dilenip kimlerden özür dilenmemesi gerektiği konusunda beyinciklerinde bi ışık hüzmesi oluşur.

Kolay gelsin.

- Yüksel,  ellerine yüreğine sağlık,unutulmaya yüz tutmuş şehitlerimizn anısına yazdığın yazı inşallah yayınlanır.
Bulgar zulmünün en kanlı günlerinden biri olan 24 aralık gününün yıldönümünü  konuyu açarak gündeme taşıyan,unutturmayan EL TURCO' ya, değerli katkılarından dolayı Can Destan ve Sinan abime,ayrıca o günlerin acısını paylaşan tüm arkadaşlara, teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #14 : Aralık 25, 2008, 15:52:44 »

Şimdi abla şunu belirtmekte fayda var. Türkan bebek ile ilgili benim yaptığım ilave çok kısa olmakla birlikte Türkan Bebek ile ilgili bilinen yazıya ilave bir ön yazı ve yayınlanma ricasıdır benim yazdığım. Umarım yarın hem hurriyetin internet sitesinde, hemde basılı gazetede Türkan Bebek anılır da soykırım nerde ne şartlarda ve kime karşı yapılmış, kendini aydın sananlar tarafından görülür.

feride
Onursal Üye

Popülarite: 34

« Yanıtla #15 : Aralık 25, 2008, 18:15:06 »

yüksel sağol kardeşim işallah gazete de okuruz bizler hiç unutmadık ki o günleri,unutamıyoruzzz o yapılan hakeretleri çirkinlikleri o dayakları.
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye

Popülarite: 165

İsyanımızın da ahlakı vardır

« Yanıtla #16 : Aralık 25, 2008, 22:05:50 »

Acıların alev aldığı gündü...
Biz belkide yaşça küçük olduğumuzdan yaşananları tam olarak hisetmedik ama görünen köyde klavuz istemiyordu...
Yüzlerine  acı gelen dedelerimiz , bir günde 20 yıl yaşlanan babalarımızın görüntüsü herşeyi anlatıyordu...
İntikam baltalarını günyüzüne çıkaran Bulgar komşularımız kadar , "utanıyoruz..." diyenlerde gözümün önüne geliyor...
İyiliğikte kötülükte  elbet birgün karşılığını görecek ama , benim 90 yaşındaki ninemi polise Kuran okuyor diye ihbar eden Türk komşumuz , hesap günü Allah'ın karşısına hangi yüzle çıkacak çok merak ediyorum...
85 yılının zor günlerinde ninemden ne isterler , ben niye bulgar adı taşıyorum , babam niye hiç uyuyamıyor... diye çocuk aklıyla az çok düşünmüştüm ama okula başladığım zaman ancak cevabını alabildim; bizden nefret edenler iktidardaydı!
Birinci sınıftaki çocuğun kitabında hamile kadının karnını yarıp çocuğunu alan askerlerin yalandan hikayeleri yer alırmı; alıyordu işte...
Ki o askerler, 500 yıl -sizin şuan asimilasyona kalkıştığınız- topraklarda hüküm sürmesine rağmen ne sizin dininize , ne dilinize , ne de canınıza, namusunuza... dokunmamış bir milleti temsil ediyorlardı. İsteselerdi İngiltere'nin Hindistan'da, Fransa'nın  da Cezayir'de 50 yılda yaptığını yapar ; ne dil ne din ne de can ar namus bırakırlardı. Ama yapmadılar. Tüm tebalarına kendi insanlarımıymış gibi davrandılar. Sindirememeleri bundan.
Bu milletin asaletinin altında ezik kalanların cehalet ve canilik göstergesiydi bize yaşatılanlar...
1989'da da aynı acıları büyüterek yaşattılar.
Kemik kırdılar , can aldılar , anne ile çocuğu birbirinden ayırdılar...
Hesabını verdilermi , biz ne yapıyoruz diye kendilerine bir sordularmı ? hala hayır...
O günlerin vahşi kahramanları (!)  taşıdıkları kanlı madalyalar ile hala en üst makamlarda...
O madalyalar kanlı beyler , bayanlar ; aynı elleriniz ve vicdanınız gibi... 
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2008, 22:13:21 Gönderen: balkanturk89 » Logged
bozok
Üye

Popülarite: 10

« Yanıtla #17 : Aralık 25, 2008, 22:51:17 »

yüksel aga göstermiş olduğun çabadan dolayı teşekkür ederim.gelecek sene gazetelere ilan verme fikri güzel.bu konularda biraz daha aktif olmamız gerekir.

BALKAN ATEŞİ
dobrucali
Yeni Üye
*

Popülarite: 11

« Yanıtla #18 : Aralık 26, 2008, 01:17:48 »

Arkada$lar  gercekten  acilarin  alev  aldigi   bir  gundu. Bizim  Dobrucaya  25 ocakta  geldiler  adlarimizi  dei$tirmeye. Herkes  korku  ve  tela$  icinde ,bakim  bakim ,sorum  sorum - acaba  ak$ama  ne  olucak diye . Korkudan  15  ki$i  bizim  arkadaki  eski  eve  topla$tik ,balta   bicak  kapi  arkasina  koyduk, artik  ne  olursa , Allah  ne  yazdiysa  dedik  ve  tam  yatmi$tik  ki, o  bi  sesler , o  bi  gurultuler  ,polisler  geliyordu - tiril  tiril  titriyoruz, Allahim acaba kimi  oldurecekler ?, acaba  kime  ne  olacak ? ,hepimiz  agla$iyoruz   ve    bu  sirada  hem  de  seyrediyoruz.  Ondeki   yeni   eve  girdiler,  kapilari   tekme   ile    kirarak   actilar,   evi  kat   kat  cikip     bizi   ariyorlardi  .3 katta  da  kiracilarimiz   vardi  , onlara  varmi$Lar,  neden  ses  vermiyorlar   diye  2  tokat  vurmu$lar  ki   o  insanin  yuzu  curuk  pestil   gibi  olmu$tu.  Bizim   orada  olmadigimizi  anlayinca    evin  arka     tarafina  ciktilar   .Ellerindeki   i$iklari  ( PROJEKTORLARI)   eski  eve  cevirince   icerisi  perdelerden  bile  gunduz  gibi  oldu. Babama   adindan   haykirmaya   ba$ladilar, hepimiz  babacigim   cikma  ovaya  ,  cikarsan   oldururler  diyor  ve  agliyorduk .Babam  da  ben  cikmazsam   onlar  iceriye  girirler  daha  da  fena   olur   dedi  ve cikti .Titiz   titiz   bizimle  MBP YE gel   dediler , djipa   bindirip   alip   gittiler. Butun   gece   sokak  sokak   gezdik   ve  agladik -sovuyorlar  mi,  dovuyorlar   mi , oldurduler  mi ? Bir  hafta  sonra  salmi$lar,  eve  geldi   ama  adini  bile  soyleyemiyor  .Ne  oldugunu   tahminn   ediyorsunuzdur  Hic  bu   gunleri  unuturmuyuz ? VE hala  da   burada   Bulgaristanda  mucadele  ediyoruz .Hayat  yalniz  bir  ya$amaksa   her   yerde   ya$anilir.  Bir   sene  oncesi  secimlerde  ( mestni  izbori)   ob$tinska   komisiyada   sekreterdim, ve   biliyormusunuz  ne  oldu ? Bulgarlar   beni   dovmeye      kalktilar,  cok  bilmiceksin, kuyrugunu   kisip   oturacaksin  dediler.  Siz  ne  dersiniz  bu  i$e?
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #19 : Aralık 26, 2008, 11:03:57 »

Bugünkü Hürriyet gazetesinde Türkan bebek ile ilgili yayınlanmış bir yazı yok. Umuyorum gün bitmeden internet sitelerinde yazı yayınlanır Sad

Sayfa: 1 [2] 3
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: 26 ARALIK 1984 ... « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02475 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog