Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 25, 2017, 23:32:38
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomaklar Buraya (İnegöl,Balıkesir,Bursa) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3 ... 12
Gönderen Konu: Pomaklar Buraya (İnegöl,Balıkesir,Bursa)  (Okunma Sayısı 47244 defa)
denkova
Yeni Üye
*

Popülarite: 2

« : Ocak 05, 2008, 22:27:44 »

Slm bizlerİnegöl çevresindeki akrabalarımızı arıyoruz.Dedemler Merhum (İsmet Gündüz) Eskişehir Beylikova (Beylikahır) Uzunburun Köyün de oturuyorlar.Babası (merhum)Süleyman Gündüz Annesi Merhum (Hatice Gündüz Bekarlık Soyadı Türk)
Dedemin Kardeşleri Bahri.Bariye,Ayşe,Kadir dir.İnegölde dedemin dayısı kuzenleri yaşamaktadırlar Soyadları TÜRK tür. Kişilerin ismi zannedersem İsmet, Bariye,Bahri diye biliniyor. Dedemizin annesi yani (nanamız) Hatice Gundüz TÜRK İnegöldeki abisinin çokuklarının isimlerini koymuş kendi çocuklarına Dedemler savaşlar zamanında gelmişler ve eski Bulgaristan Pomaklarından dır. Bulgaristandaki köyleri bildiğim kadarıyla Rahova Köyü olarak geçiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.Sad
RAVEN
Üye

Popülarite: 22

« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2008, 23:18:50 »

Vallahh dostum yardımcı olmaya çalışırdım ama ben anne tarafından selanik göçmeni  pomakım bizimkiler istanbul beylikdüzü eski ismi kavaklı olan yere yerleşmişler halende dayımlar ve teyzem burada yaşarlar bir miktar anaşa bugünkü ismi gürpınar olan yerde pomak nüfus vardır  bize yakın çoğrafyada çatalcada  muratlı ,elbasan , silivride çanta köyündede pomaklar vardır ancak hepsinin selanik göçmeni olduğunu biliyorum bu konuda diğer bulgaristan göçmeni pomak kökenli arkadaşlar umarım soruna cevap verirler...
makman
Yeni Üye
*

Popülarite: 4

« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2008, 02:32:55 »

bulgaristan göçmenleri evladı fatihan dır.yani saf kan türk tür.ne pomakı..bence sizde türk sünüz.ne mutlu türküm diyene ,slm
RAVEN
Üye

Popülarite: 22

« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2008, 13:12:53 »

hakkaten ne oluyo bu millete böyle, "mikromilliyetçilik" midir nedir ? başkasında millet mersine giderken, biz sanki tersine gidiyoruz. kabile, kavim, boy-soy, aşiret...bilmemne gibi birkaç yüzden 4 bin yıl öncesine kadar olan "kandaş örgütlenme birimleri", dünyanın dörtbir yanında "biyolojik ve kültürel" olarak bütünleşir ve ortak isim altında tek bir halita olarak "millet" olur. Bizde, yok aabi biz kuman/kıpçaklardanız, yok türkmenlerdeniz, yok yörüküz,...yok tatarız-matarız,...nooloyo hakkaten böyle ? kardeşim, "millet" bir isim taşır ve kişi/aile/grup ona soy-sop olarak ait olsa da-olmasa da, adeta özel bir ruh haleti olarak birlikte ağlama-birlikte gülme gibi duyguların eşliğinde ona kapılır, onun uğruna mücadele eder ve kaderde varsa çatışır ölür. bu "milli bilinç"tir. Allah-Allah ya ! Anasını sattımın tutup ben de sülalemi araştıracam, bakalım Bulgaristan'da kimlere çıkacaz ? Çıka-çıka Bulgar çıkıyomuşuz. Aneeey naaparım ben ? (Burası geyik ha ! Gerçi Bulgar çıksak ne yazar ? Boş, sıfır.) 
                                            Grin

neyse madem ki "Pomaklar Buraya" denmiş, bir-bir sökün ederler, fırsattan istifade bir isteğimi-dileğimi aktarayım. görüş ve katkı bekliyorum. aksilik olmazsa, yaklaşık 10-12 gün sonra bir TV programına katılacağım. Konu POMAKLAR. ne söylememi, ne anlatmamı istersiniz ? bulgaristan'da durum nedir ? bu pomaklar, hangi oranda kendini Türk hissediyor yada bölgelere göre farklılık mı var ? bulgaristan pomakları için şimdiden büyük oranda "geçmiş olsun bulgar müslümanları tarafına" yada "hayırlı olsun kendi başlarına pomakçılığa (milletleşme gibi bir şey)" diyebilir miyiz ?  yada ne oranda diyebiliriz ? bu işin sonu nereye varacak ? türkiye'dekiler pomak dilinde eğitim istiyorlar mı ? ne kadarı istiyor ? istiyorlarsa bu ne anlama gelir ? daha çok "Pomakım" demek eğilimindeler mi yoksa "Türküm" demek mi ?  koruyup-kollayacağız derken gün gelip başımızı belaya sokmasınlar ?... kimleri olacak, burda maytap mı oynuyoruz ? benim gibi, ne o ne bu, sadece "Türküm" diyenleri elbette ki....ve aklınıza gelen, en gıcık, en sinir edici, belki de çileden çıkarıcı diğer sorular. sosyal konular böyledir, hele bir de "milli" yönü varsa ve "milletleşme"ye tam olarak uyduğu ileri sürülemeyecek bir durum varsa, adamı hop oturur-hop kaldırır.  benim bildiklerim var tabi ama bakalım siz ne diyorsunuz ? (drakakol v.d. uzman arkadaşlarım sinirlenmeden, kızmadan yardımcı olursanız sevinirim.) moderatörüm yüksel, bi zahmet senden de bekliyorum. kendinize iyi bakın, bana müsaade, uyumaya gidiyorum. tüm gece 5-6 bardak nescafeden sonra uyku tutarsa tabi...  
                                          Asker   

Haklısın hocam bende etnik konulu konu başlıklarında hep bundan bahsediyorum ama birde bakıyorum bir şekilde çok ayrıntılara girip işi dahada karmaşık hale getiriyoruz hep diyoruz kendini Türk olarak hisseden yada söyleyen  herkes Türktür diye ama   derdimizi anlatamıyoruz işte hemen arkasından şöven damarlar tutuyor ve başlıyoruz bir antrapolog gibi köken incelemeye işin içindende çıkamıyoruz dolayısıyla... Smiley
pomak35
İlgili Üye
**

Popülarite: 18

« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2008, 15:09:27 »

......
drakakol_1
Üye

Popülarite: 30

Başkalarını bilen bilgili,kendini bilen akıllıdır.

« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2008, 16:03:03 »

Sayın dostum; oldumu şimdi?
Kaş yapayım derken göz çıkarmak deyimi varya Cuk diye oturdu.
Bu sondan bir önceki yazınıza ilişkin olarak.

drakakol v.d.uzman arkadaşlara kızmadan sinirlenmeden katkı bekliyorum da ne demek!!  Sank i bunları ben istermişim gibi beni hedef göstermek te neyin nesi.Türkiyedeki pomakların Milletleşme  veya pomakça dil altında eğitim konusunda (harf) niteliğinde bir mesajım yada görüşüm olmuşmudur ki . yada kim istedi.bu soruyu biliyorsan eğer muhatabına ilet. O muhatabın varsa bizde bilelim.

VATANINI EN ÇOK SEVEN ,GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.
drakakol_1
Üye

« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2008, 16:58:27 »

Sevgili Dostum. Çok özür dilerim ama  Dost söylerse acı söyler derler.Ve ben Bir dostun olarak bunu size söylemek zorundayım.
Sizi bu Konuda Samimi bulmuyorum.

Bu konuda ,gercekten ve samimi  olarak bir katkıyı istemek!!!
polemik  yaratacak bir yazı ile istenmeyeceğini pekala bilmeniz gerekir.

Bu konuda Objektif olamam kusura bakmayın.Çünkü Ben Türk milletinin bir ferdiyim.ve ona gönülden ve yürekten bağlıyım.Benim pomaklık anlayışım ise Bu milleti oluşturan gacal,yörük,türkmen,laz,çerkez Vs.. ne ise odur.İnanıyorumki Türkiyedeki Tüm pomaklarda öyledir.selamlar.

ah birde yazınız içinde koruyup kollamak ile iligili bir cümleniz var.
Ki,kimi, kimden koruyor.burada aklım karıştı pek anlayamadım.

« Son Düzenleme: Ocak 06, 2008, 17:30:31 Gönderen: drakakol_1 » Logged

*PAŞALI*
Onursal Üye

Popülarite: 223

« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2008, 19:10:57 »

Kırgız asıllı bir arkadaşım

bir gün bana dostum türkiyede hiç orjinal türk görmedim dediğinde içim burkularak tebessümle neden aynaya bakmıyorsun
orada orijinal bir türk göreceksin dediğimde çok şaşırmıştı

türk diye bir kavim olmadığı nı tüm kavimlerin üst kimliği nin türk kimliği olduğunu örnekleyerek anlattığım da utanarak özür diledi ve bunun kendi ayıpları olduğu nu söyledi rus asimilasyonunun geldiği boyut bu işte arkadaşlar
(LÜTFEN UYANIN ARTIK )kavim kimlikleri ni üst kimlik gibi aşılayıp türk kimliği ni asimile etmektedirler

bu politika neticesi ve ilginç olanı bunda da büyük oranda başarılı da olmuşlardır artık bundan sonra iş bizlere kalmakta ve insanlara gerçekleri anlatmak gerekmektedir ancak bu suretle bu olgu kırılabilecektir

TÜRK lüğü kendilerine çok büyük engel gören rus lar günümüze kadar bunu başarı ile uygulamaktadırlar alt kimlik olan kavim kimlikleri ni kulağa da hoş geldiğinden çok rahat bir şekilde milli kimlik olarak empoze etmekte ve siz türk değilsiniz diyerek insanların kimlik konusunda kafalarını karıştırarak TÜRK lük olgusunu kırmaktadır.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2008, 19:30:03 Gönderen: *PAŞALI* » Logged

Ne Mutlu Türküm /Pomak Olduğumu Bilmeseydim Türk olduğumu da Bilmeyecektim !
--------------------------------------------------------
SEN Kİ GURURUMUZ OLDUN , BAŞIMIZI TUTTUN DİMDİK ;

BİZ DE SENİ SONSUZA DEK , YAŞATMAYA AND İÇTİK !
Taran Kedi
Kurucu Üye
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2008, 19:51:53 »

Pomaklar konusunda çok fazla bilgim yoktur. O yüzden bu konuda görüş belirtmesem daha iyi olacak. Tek bildiğim Türkiyeye göç edenleri Türkiye Cumhuriyetine gönülden bağlıdırlar. Kimise kendilerine has olan dilini korumuş, kimisi koruyamamış olsa da dilleri yüzünden onları suçlamamalıyız. Ancak, katılacağınız tv programı ile ilgili olarak makaleler köşesine yazmış olduğunuz pomak kelimesinin "boğmak" kelimesinden geldiğini söylememenizdir. Sosyolog değilim, hele bu konuda sizinle aşık atacak bilgi ve tecrübem olmasada "pomak" kelimesinin kökenini bulma konusunu en basite indirgeyecek olursam;
Pomaklar, bulgarcaya yakın kendilerine özgür bir dil konuşurlar ve kök olarak pomak kelimesi yardımcı anlamına gelen "pomagaçi" kelimesine anlam olarak çok yakındır. Buradan yola çıkarak;
Türkçe konuşan bir Türk, Türkçe bilen bir pomağa sorar;
 - siz kimsiniz,
cevap gelir,
 - biz pomağız. (Osmanlıya vaktinde yardım eden topluluk olduğunu vurgulamak ister ve kendi dillerinde anlamlı olan kelimeyi sarfeder).
O gün bugündür onlar ve diğerleri onlara pomak der. Tabi bu diyalog benim 5 dakka önce uydurduğum bir diyalogtur. Sürçü lisan ettiysem affola. Ancak aklımdan anlık geçenleri yazıya döktüm.

Diğer bir tavsiye de Osmanlı arşivlerini araştıran ve isteğe özel çalışmalar da yapan Ayten Hanım ile irtibata geçmenizdir.

Ayten ARDEL
Basbakanlik osmanli arsivi uzmani Ticarethane sok. No: 12 Sultanahmet istanbul ardelayten@hotmail.com Tel: +90212 440 30 00 (PBX) GSM: +90535 881 06 01

Pomak kardeşlerimiz ve arkadaşlarımız pomaknet.org sitesinde daha faal durumdadırlar. Bizim sitemizde de pomak arkadaşlarımız forumdaşlarımız var ama Halim aabey o siteye uğrarsa daha geniş bir çevreden daha geniş malzeme toplamış olur diye düşünüyorum.

drakakol_1
Üye

« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2008, 21:23:07 »

Sevgili dostum;
Türkiye sınırları içinde yaşayan ve Türk milleti ile bütünleşmiş her pomak benim bilincime sahiptir.Eğer bir proğram hazırlığı var ise ve konusu   Türkiyede yaşayan  pomaklar ile ilgili olacaksa burada yorum yapan ve sayısı 3-5 geçmeyen pomak arkadaşlarla kalmayın.Size Trakyada bulunan Pomak köylerine bir kaç günlüğüne gidin derim.İstediğiniz her türlü enstrümanıve yerinde  bulursunuz. Ankara dan da uzaklaşmış olursunuz. Ama oda yetmez.Siz En iyisi Pomakların en yoğun olduğu Trakya ya yerleşin. Trakya ve Rumeli insanının O engin Hoşgörüsünü , Medeniyetini ,kardeşliğini birde ordan görün. Oda olmazsa Rumeli Tv  yi  sık sık izlemenizi öneririm.

Sayfa: [1] 2 3 ... 12
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomaklar Buraya (İnegöl,Balıkesir,Bursa) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02397 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog