Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 24, 2017, 21:34:18
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomaklar Buraya (İnegöl,Balıkesir,Bursa) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 12
Gönderen Konu: Pomaklar Buraya (İnegöl,Balıkesir,Bursa)  (Okunma Sayısı 48912 defa)
drakakol_1
Üye

Popülarite: 30

Başkalarını bilen bilgili,kendini bilen akıllıdır.

« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2008, 00:06:49 »

Sevgili dostum;
Türkiye sınırları içinde yaşayan ve Türk milleti ile bütünleşmiş her pomak benim bilincime sahiptir.Eğer bir proğram hazırlığı var ise ve konusu   Türkiyede yaşayan  pomaklar ile ilgili olacaksa burada yorum yapan ve sayısı 3-5 geçmeyen pomak arkadaşlarla kalmayın.Size Trakyada bulunan Pomak köylerine bir kaç günlüğüne gidin derim.İstediğiniz her türlü enstrümanıve yerinde  bulursunuz. Ankara dan da uzaklaşmış olursunuz. Ama oda yetmez.Siz En iyisi Pomakların en yoğun olduğu Trakya ya yerleşin. Trakya ve Rumeli insanının O engin Hoşgörüsünü , Medeniyetini ,kardeşliğini birde ordan görün. Oda olmazsa Rumeli Tv  yi  sık sık izlemenizi öneririm.

Diğer Ülkelerde  yaşayan  pomaklarında bu bilince  Türkiyedikilerden daha çok  sahip olduklarını ayrıca belirtmek  durumundayım.Çünkü bu bilince sahip çıkmakla  en olmadık acıları yaşayan onlar. son zamanlarda  o ülkelerde yaşayan pomaklarda bu bilinç kayboluyorsa,  bunun  nedenlerinide ayrıca  sorgulamak gerek.
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2008, 00:08:22 Gönderen: drakakol_1 » Logged

VATANINI EN ÇOK SEVEN ,GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2008, 02:26:34 »

Teşekkürler drakakol_1 kardeşim...  Asker

Bu arada sudoku'nun (dolaylı katkı anlamında) belirttiği siteye de girdim. Bulgarlar, ülkede "yas ve tehlike" havası yaratan jenerik müziği eşliğinde "turskata propaganda" diye diye kafayı yiyecekler. Yok o belgede, yok bu belgede, yok Ami Boue, yok Konstantin Jirecek, yok Mithatpaşa, yok Radoslavof hükümeti, yok Ardinsko muftiskonun 1940 açıklaması falan (sanki o dönem müftüsünün başka bir açıklama yapması mümkünmüş gibi) diyerek, kısaca binbir dereden su getirerek yada denize düşüp yılana sarılarak ülkede/rodoplarda "bulgarski mohamedani" varlığını kanıtlamak için yırtınıp duruyorlar. Uzatmayayım, sanki en son 1971-72'deki o zorla asimilasyonları benim dedem uyguladı. Bocaladıkları apaçık ortada. Ne diyor bizimkiler ? "Nema bulgari musulmani". En çok hoşuma giden de kendisinin "dökümantiram turci" (belgesiyle türk) olduğunu vurgulayan kasketli yaşlı amca. Muhabir "Musulmani"yim diyene ısrarla "Nasionalnite ?" sorusunu yöneltiyo. Cevap "Turski". Bulgarlar içerliyo bi de ha ! Neymiş ? Cebel'de cadde adı Yıldırım (Bayezid), bulgarca ve ingilizceye ek olarak türkçe olarak girişte "Hoşgeldiniz", çıkışta "Hayırlı Yolculuk" yazan tabelalar.. Oturduğum yerden tümünü kutladım. Bu arada, altta yazan özel yorumlar da belli bir fikir veriyor tabi...

Kendine iyi bak, selamlar...  alkis

bulgarlar icerliyo mu hehehehe

siz ordaki meseleyi tam olarak anladiniz mi? bu bir provakasyondur ve almak istedikleri cevap tam sizinkisidir Cheesy

bu arada cebelle pomaklari bir birine karistirmayin, pomaklar bulgarim der turkum der arabim der(ben cok sahit odum) ama cebelliler birakin turk degilim demegi mestanliliyim bile demez Cheesy isterse 50 sene orda yasasin. cebel koylerinde arap vahabilerine papaz deyip camiye sokmazlar pomaklar ise araplari gorunce bizde arabiz der(bir kismi)

isterseniz sitede cebellilere sorun bakalim pomaklarla evlilik oluyomuymus oralarda!

ben bulgaristanda yasiyorum ve rodoplari cok gezdim, ogrencilik yillarinda pomaklarla senelerce ayni kirayi paylastim...

bulgaristandaki pomaklar turkiyedekilerden ve yunanistandakilerden cooook farkli cok.

videolari iyi seyretiyseniz muhabir soruyo ben musluman olsam ne olurum adamlar turk olursun diyor Cheesy ve ben turkum diyen hic bir pomaga gagauzlarin turk olduklarini anlatamadim Cheesy musluman olamayan turk olamaz der hepsi Cheesy

devletin yaptigi anketlerde de "pomak' secenegi olmadigi icin turk'u secerler. hic biri turkle evlenmez dilini bilmez , ancak ve anca kircalinin bazi bolgelerinde yasayanlar turkce bilir cunku orasi kircaali istersen ogrenme Cheesy ama turkce de ogrenseler pomak oldugu bilinsin evlilik olmaz hic bir zaman...

isterseniz gelin sizi ozel olarak gezdireyim koy koy sehir sehir tanistirayim konusturayim, iki ay oldu daha pomaklardan cenaze cikmis hocaya getirmisler demisler ki biz bunu tabutla gomucez takim elbiseli mezarinda hac olucak ama sen de yikayacaksin cenaze namazini kildiricaksin dualari musluman adina okuycaksin ama mezarinda bulgar adi yazilicak ....

isterseniz bu son olayin adresini vereyim koyun hocasini "bizzat taniyorum" tanistirayim gelin gorun...

ankaradan baska gozukuyo bu meseleler , herkez kendi ideolojisine gore goruyor ordan Cheesy buyurun misafirim olun gezelim beraber, teklifimde cittiyim.

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #12 : Ocak 07, 2008, 04:56:30 »

Hehehe valla yazmiycaktim da baktim bulgaristan hakkinda kimse birsey yazmamis ele avuca sigacak… he kavga cikartirim,severim, kirim tatarlari boyle Grin

Shaka konusunda rahat olun shahsimda alinma duygusu pek yoktur her turlu shakaya acik ama dikkat bazen bende yaparim Grin

Ciboreksiz olur mu hic. He bilirim rodoplarda ne yenir evlerine gittin mi adami patlatincaya kadar yedirirler ve zorla ya yemegi yersin ya sopayi Cheesy o derece. Birde patates cok yenir kira arkadaslari cuval cuval getiriyodu.
---------------------------------
Yalniz Ahmed Dogan bulgaristan turklerinin siyasi lideridir!
-------------------------------------------
Siz gelin bg ye de fikralari gorun. Daha neler neler var bizzat gorduklerim var duyduklarim var. ha simdi siz bizimkiler soyle boyle demissiniz. Onlara yakinlari tabi ki burda da var dinine cok baglilar yani gidin cami yaptiricam deyin parasi yoksa evini verir yani (bir turkiyelinin cami yaptiricam diye pomaklari kazikladigini bilirim Angry  )  hazir turkiyeli degince , bir arkadasim vardi sporcu boksor devinden bir turk firmasina ise basladi adam ilk onceleri turkum diyodu kendine sonra yavas yavas pomak bu firmaya girince bulgarim hristiyanim kesinlikle turk degilim Allah turklerin belasini…. Demeye basladi Cheesy gerci cok hakli taraflari vardi Cheesy simdi ise tenha yerde turkiyeli denk getirse dokunur bir kere boksor oldugu icin de(180 boy 110 kilo) etkili oluyo dokunusu Cheesy 
----------------------------------------------------------
Ha o olayda o beldenin imami genc biri sofyadan mezun , tabi adam kabul etmedi Cheesy beni dinden cikartirsiniz dedi Cheesy sonra baska bir hoca bulmuslar, ona yaptirmislar.
--------------------------------------------------------------
Ama oyle bolgeler var siz gidin onlara siz turksunuz deyin, ben ayirmam yani … bazilari var benkovski gibi turk bolgelerinde secimlerde ne kadar pomak varsa, ataka’ya o kadar oy cikar. Bazi bolgelerde duvarlara yazarlar turkleri kesicez cingeneleri yakicaz diye bunlarin isimler ivo,ivan,asen ama dedeleri ibrahim,sinan,hasan Sad

Birde araplarla iliskileri var kucak aciyorlar (hepsi degil tabi) smolyande ben bilirim 30-35 yasindaki arabin 3 karisini, babasi kendi elleri ile vermis 17-18 yasindaki pomak kizini… he sadece araplar olsa iranlilar bile tutturmuslar kancayi bazi bolgelerde.
Filibe camisinde pomak turkce hutbeyi yasaklamaya ne kadar calistigini da ben bilirim , neymis burasi bulgaristanmis bulgarca okunucakmis sakali salmis dize kadar bitli bitli… urdunde okumus gelmis , tabi basaramadi fakat bulgarcayi ekledi o filibeden gidene kadar hem turkce hem bulgarca okundu hutbeler…
Benim gordugun tanik oldugum bir dunya olay var boyle hangi birini anlatayim…

Ama valla ben pomaklarla ayni kirada yasamayi cok seviyodum,  ne diyeyim harbisi cok harbi olur hala gorusuyoruz haberlesiyor okul arkadaslari ile.  Dinlerine baglilar temiz titiz harbi olurlar, kizlari namuslu arli ahlakli olur.

He evet ben oyle demeye getirdim hakkaten Cheesy oturdugu yerden bulgaristani anlaticak….
 Simdi evet ben daha onceleri de yazdim, turkiyedeki pomaklar turkiye disindakileri ile ilgilenmiyor gerektigi kadar, bazi arkadaslar neymis turkiye niye pomaklarla ilgilenmiyor falan filan, bakin turkiye ne kadar pomak var bilmem ama tahmini 300 bin olsa ve bunlar demiyorum tum pomaklara her biri kendi akrabasina sahip ciksa pomak meselesi cozulur ….

-------------------------------
he ya kutuyu bosaltmam lazimda , bazi yazilar var kiyamiyom Cheesy hakaretler kufurlar felan Grin  ama bosalticam kisa zamanda….

----------------------------------------------

valla hocam kayinvalideniz kirimli olsada bana gore soy babadan gider, baba neyse cocukta odur. Allah oglunuza zihin acikligi versin , mutlu guzel omru olsun, ailesi ile uzun mutlu yasasin.
Hehehehehe tatarsa gitsin mi ? nereye gideyim zaten turkiye de degilim. Hem tatarda degilim kirim tatariyim. 

madem cok istiyosunuz turkum dememi simdi turkiyede turk anlayisina gore dicem::
1.   anlayis—her turkiye vatandasi turk ( ben degilim)
2.   anlayis---kendini turk hisseden turktur , ne mutlu turkum diyene (kabul etmiyorum eksık goruyorum, cingenelerle ayni degilim ve “ne mutlu qırımtatar’ım diyene”)
3.   anlayis---soy itibari ile turk olanlar (çok şükür Türk’üm)

bu ucuncu shiktaki turk anlayisi benim ana dilimde “Türki”dir. Yani cumle de kullansak

“Qırımtatar milleti Türki soyludur!”

bizde sadece Turk demek dunya standartlarininda kabul ettigi gibi sadece turkiye vatandasi demektir!!!

Saygilar sevgiler

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2008, 05:46:07 »

simdi ben turkum dedim, sira sizde "pomak'im" deyin  Grin

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #14 : Ocak 07, 2008, 07:08:36 »

bugun bende cok yogunum, yazmaya calisicam ama bugun zor olucak...

Noman Çelebi Cihan
pomak35
İlgili Üye
**

Popülarite: 18

« Yanıtla #15 : Ocak 07, 2008, 12:27:16 »

Halim bey çok ayrıntılı bir cevap verip konuyu kapatma gayesi içindeydim fakat tartışmaların devam edebileceği olasılığına karşı vazgeçmiştim. Zamanımın kısıtlı olması sebebiyle bazı kişilerin farkedemediği noktalardan sadece birisini paylaşmak isterim. Bildiğiniz üzere son yıllarda orta ve batı rodoplarda pomak kardeşlerimiz üzerinde vahabi örgütlerin propagandaları ve dolayısıyla bunların sonucunda zemin bularak elde ettikleri etkileri gün geçtikçe  artmaktadır.

İşte bulgaristanda pomak arkadaşlarıma gönderilen mesajlardan sadece birisi;

"Da go znaish, brat mi! Turcia ne e mekkah, i nikoga nema da byde, mnogo ot nas se mislqt che v turkiye e bash islqm, ama tova e golqma greshka"
"Bildiğin gibi kardeşim, Türkiye mekke değil ve hiç bir zaman olmayacak. Bir çoğumuz türkiyenin islamın başı olduğunu düşünüyor ama bu büyük yanlıştır....

Bu yazı provakasyonların amacı konusunda bir fikir veriyordur sanırım. Bir beyin fırtınası yapalım halim bey. Siz bir sosyologsunuz ve farzedelim misyonunuz milli aidiyet bilinci aşılamak veya varolan aidiyet bilincini pekiştirmek olsun. Hedef tabakanız eğitimsiz bir kitle ise ne yaparsınız?  Zira bildiğimiz üzere bulgaristanda pomakların yaşadıkları bölgeler ülkenin en fakir ve eğitim düzeyi en düşük yerlerinden birisidir bu yüzden tarihi bilgiler ve lirik hikayeler bir işe yaramaz...

Evet şu anda vahabi örgütleri el altından finanse eden yunan istihbaratı (Eyp) ve buna göz yuman bulgar hükümetidir. Yunanlıların amacı bellidir. Bulgaristan test sahasıdır ve sıradaki hedef batı trakyadır.... Lütfen gerçekçi olalım.
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2008, 12:46:04 Gönderen: pomak35 » Logged
*PAŞALI*
Onursal Üye

Popülarite: 223

« Yanıtla #16 : Ocak 07, 2008, 12:55:00 »

Bu arada sudoku'nun (dolaylı katkı anlamında) belirttiği siteye de girdim. Bulgarlar, ülkede "yas ve tehlike" havası yaratan jenerik müziği eşliğinde "turskata propaganda" diye diye kafayı yiyecekler. Yok o belgede, yok bu belgede, yok Ami Boue, yok Konstantin Jirecek, yok Mithatpaşa, yok Radoslavof hükümeti, yok Ardinsko muftiskonun 1940 açıklaması falan (sanki o dönem müftüsünün başka bir açıklama yapması mümkünmüş gibi) diyerek, kısaca binbir dereden su getirerek yada denize düşüp yılana sarılarak ülkede/rodoplarda "bulgarski mohamedani" varlığını kanıtlamak için yırtınıp duruyorlar. Uzatmayayım, sanki en son 1971-72'deki o zorla asimilasyonları benim dedem uyguladı. Bocaladıkları apaçık ortada. Ne diyor bizimkiler ? "Nema bulgari musulmani". En çok hoşuma giden de kendisinin "dökümantiram turci" (belgesiyle türk) olduğunu vurgulayan kasketli yaşlı amca. Muhabir "Musulmani"yim diyene ısrarla "Nasionalnite ?" sorusunu yöneltiyo. Cevap "Turski". Bulgarlar içerliyo bi de ha ! Neymiş ? Cebel'de cadde adı Yıldırım (Bayezid), bulgarca ve ingilizceye ek olarak türkçe olarak girişte "Hoşgeldiniz", çıkışta "Hayırlı Yolculuk" yazan tabelalar.. Oturduğum yerden tümünü kutladım. Bu arada, altta yazan özel yorumlar da belli bir fikir veriyor tabi...

bulgarlar icerliyo mu hehehehe

siz ordaki meseleyi tam olarak anladiniz mi? bu bir provakasyondur ve almak istedikleri cevap tam sizinkisidir Cheesy

bu arada cebelle pomaklari bir birine karistirmayin, pomaklar bulgarim der turkum der arabim der(ben cok sahit odum) ama cebelliler birakin turk degilim demegi mestanliliyim bile demez Cheesy isterse 50 sene orda yasasin. cebel koylerinde arap vahabilerine papaz deyip camiye sokmazlar pomaklar ise araplari gorunce bizde arabiz der(bir kismi)

isterseniz sitede cebellilere sorun bakalim pomaklarla evlilik oluyomuymus oralarda!

ben bulgaristanda yasiyorum ve rodoplari cok gezdim, ogrencilik yillarinda pomaklarla senelerce ayni kirayi paylastim...

bulgaristandaki pomaklar turkiyedekilerden ve yunanistandakilerden cooook farkli cok.

videolari iyi seyretiyseniz muhabir soruyo ben musluman olsam ne olurum adamlar turk olursun diyor Cheesy ve ben turkum diyen hic bir pomaga gagauzlarin turk olduklarini anlatamadim Cheesy musluman olamayan turk olamaz der hepsi Cheesy

devletin yaptigi anketlerde de "pomak' secenegi olmadigi icin turk'u secerler. hic biri turkle evlenmez dilini bilmez , ancak ve anca kircalinin bazi bolgelerinde yasayanlar turkce bilir cunku orasi kircaali istersen ogrenme Cheesy ama turkce de ogrenseler pomak oldugu bilinsin evlilik olmaz hic bir zaman...

isterseniz gelin sizi ozel olarak gezdireyim koy koy sehir sehir tanistirayim konusturayim, iki ay oldu daha pomaklardan cenaze cikmis hocaya getirmisler demisler ki biz bunu tabutla gomucez takim elbiseli mezarinda hac olucak ama sen de yikayacaksin cenaze namazini kildiricaksin dualari musluman adina okuycaksin ama mezarinda bulgar adi yazilicak ....

isterseniz bu son olayin adresini vereyim koyun hocasini "bizzat taniyorum" tanistirayim gelin gorun...

ankaradan baska gozukuyo bu meseleler , herkez kendi ideolojisine gore goruyor ordan Cheesy buyurun misafirim olun gezelim beraber, teklifimde cittiyim.

Bence demagoji yapıyorsun sen

gel ben filibedeyim gel dedin geldim sen yoktum alperen

gel gezdireyim deme münferit olan şeyleri de genelleme istersen daha önce de bu konu da tartıştık

ben yeteri kadar gezdim adamın biri ikisi böyle diye tüm topluma genellemek ancak ön yargılı ve art niyet le açıklanabilir ancak objektif değilsin bana göre kendi toplumunda da bu tarz olaylar yok mu ben bire bir şahidim ancak tabii ki bu genel anlamda değerlendirmek ve tüm toplumu sanki böyle imiş gibi göstermek bana göre art niyet taşımaktan öte bir anlam taşımamaktadır.
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2008, 12:56:31 Gönderen: *PAŞALI* » Logged

Ne Mutlu Türküm /Pomak Olduğumu Bilmeseydim Türk olduğumu da Bilmeyecektim !
--------------------------------------------------------
SEN Kİ GURURUMUZ OLDUN , BAŞIMIZI TUTTUN DİMDİK ;

BİZ DE SENİ SONSUZA DEK , YAŞATMAYA AND İÇTİK !
drakakol_1
Üye

Popülarite: 30

Başkalarını bilen bilgili,kendini bilen akıllıdır.

« Yanıtla #17 : Ocak 07, 2008, 13:20:56 »

Hee dostum şimdi ben size soruyorum bir kaşık suda fırtına koparmak niye?
Kimdir bu Millet,dil,ayrılık,gayrılık,galebe çalmak yan gelip yatmak isteklerini yapan pomaklar,
Türkiyedekilermi? Bulgaristandakilermi? Yunandakilerm?
Türkiyede  devlete karşı pomaklar tarafından olağan ve ya olağan dışı  bir gösterimi? açıklamamı? yada develete karşı Herhangi bir Dernek veya örgütmü kurldu? ben duymadım .duymakta istemem.
Ya siz biliyormusunuz? Bu  Konu başlığı ile hiç ilgisi olmayan O yazı neden o zaman?
Bulgararstan ;;Orası tam tersi Koskoca Bulgar krallığına,Bulgaristan devletine Başkaldırıyor.Neden?
Çekilen onca  acılar neden? elbette Türkçülük ve İslam için?
Yunanistan; 5-10 kişi toplanmış dernek kurmuşl.olabilir.bunu tüm oradaki pomaklara mal edmezsiniz.dini bozuk ,kanı bozuk olanlar elbette çıkacak, bU her toplumda vardır

VATANINI EN ÇOK SEVEN ,GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #18 : Ocak 07, 2008, 22:23:41 »

hehehe

neyse yazmayayim bari, bulgaristani bilenler cikti onlar yazar Cheesy

anca Halim hoca yaz derse bu konu hakkinda yazmaya devam ederim, yoksa bazilarinin platonik bulgaristan pomaklari asklarina engel oluyoruz Cheesy

ama Halim hoca yaz derse yazarim Smiley

Noman Çelebi Cihan
Taran Kedi
Kurucu Üye
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #19 : Ocak 07, 2008, 22:30:50 »

paşalı'nın dediği gibi alperen'in örnek gösterdiği olay öyle sanıyorum ki tektir. Bu olayın aynısından şimdiye kadar kaç tane yapılmış? Bence buna istisna olarak bakmalıyız.

Geçen senelerde de şöyle bir haber vardı.
Bulgaristanda bir Türk(kırcalide mi yoksa deliormanda mı hatırlamıyorum), ölen aile bireyinin resmini ağaçlara kapılara afiiş yaptırmıştı. Bu yas tutma yöntemi de bulgarlara has bir olaydır. 40 yılda bir tamamiyle "tekil" olan olayları yazarken bunların sürekliliğini de kesinlikle belirtmek gerekiyor. Yoksa uzaktan bakan kişinin kafasında yanlış düşünceler oluşabilir ki farkında olmadan böyle "büyük" bir hata yapma ihtimali de vardır.

Başka örneği olmayan yada çok nadir görülen olayları genellememek adına lütfen biraz daha dikkat.

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 12
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomaklar Buraya (İnegöl,Balıkesir,Bursa) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02346 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog