Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ağustos 24, 2017, 09:38:42
151.699 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Nazım Hikmet Borzecki'in Bulgaristan Seyahati... 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3
Gönderen Konu: Nazım Hikmet Borzecki'in Bulgaristan Seyahati...  (Okunma Sayısı 20451 defa)
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye

Popülarite: 165

İsyanımızın da ahlakı vardır

« : Ocak 15, 2008, 18:36:43 »

Azası olmak şeref ve saadetine mazhar olduğunuz Bulgaristan Komünist Partiyası, bütün dünyada şöhret kazanmış bir partiyadır.”
“Siz burada bundan 20 sene evvel Sovyetler Birliği’nde olduğu gibi, sosyalizmi kurmak bahtiyarlığı içindesiniz.
Sovyetler Birliği, hakikî insan gibi nasıl yaşamak lâzım geldiğini gösteren yegâne memlekettir.”

Yukarıdaki başlık 1955 yılında Bulgaristan’da basılmış olan 130 sayfalık bir kitabın adıdır. Blaga Dimitrova tarafından yazılmış olan kitabın özgün adı “Nazım Hikmet Borzecki ve Bılgariya”dır. Eser Hüseyin Karahasan’ca Türkçeye çevrilmiş ve Narodna Prosveta (Devlet Neşriyat Evi) tarafından 2000 tirajla Sofya’da basılmıştır. Kitabın iç kapağında “Yolculuk Notları” alt başlığı da bulunmaktadır

Blaga Dimitrova’nın kitabının asıl ilgi çekici tarafı, Bulgaristan’daki Türklerin Türkiye’ye göçmelerini önlemek için Nâzım Hikmet’in onlara Türkiye hakkında söyledikleridir. Bunlardan bazılarını aşağıya alıyorum:
“– Kardeşlerim! kendi anavatanımdan kaçtım. Canım memleketim Türkiye, Amerikalılar tarafından esaret altına alınmıştır. Ben on yedi yıl boyunca, vatan göklerini hapishane parmaklıkları arasından görüyordum. Hür Bulgarya’da, Dimitrofun bahtiyar memleketinde göğüs dolusu hürriyet havası teneffüs ediyorum. Fakat, henüz içim rahat değil. Çünkü burada, hürriyeti, evlâtlarının saadetini, sosyalist emeğinin yarattığı saadeti akılsızca bırakıp, benim güçlükle kurtulabildiğim zindana gitmek isteyen millettaşlarım var. Kardeşlerim, size bugünkü Türkiye’yi anlatmadıkça, satılmış yalancıların sizi uçuruma sürüklediklerini bildirmek olan vazifemi yerine getirmedikçe içim rahata kavuşmayacak!” (s. 12).
“Türkiye’de durum bambaşkadır! Orada her hangi bir Amerikalı, bir Türk kızını beğendi mi, ara da bul bir daha... Orada şikâyete gidecek kimse yoktur. Himaye isteyeceğin yer yoktur. Unutmayın ki, Bulgaristan halk idaresinin başında bizim büyük dostumuz olan Vılko Çervenkof yoldaş durmaktadır. O, sizin her isteğinize, her an, şahsen cevap vermeğe hazırdır. (s.21).
“– Arkadaşlar, sizin vatanınız burasıdır! Siz Amerikalıların tahakküm ettiği Türkiye’de değil, burda hürsünüz, burada kendi toprağınızdasınız!” (s. 22).
“– Satılmış Türkiye hükûmeti Bulgaristan’dan niçin muhacir istemiyor dersiniz? Gayet basit! Çünkü onlardan korkmaktadır. Türkiye’deki câni idareciler biliyorlar ki, bu insanlar emekçi halkın büyük bir saygı gördüğü ve sosyalizmin kurulmakta olduğu bir memleketten geliyorlar.” (s. 54).
Bir köyde kendisine bir Bulgar kilimi hediye edilmesi üzerine Nâzım Hikmet şöyle diyor:
“– Partiyanın verdiği bu hediyeyi, hiç açılmamış olarak, Türkiye’nin kurtuluşu gününe kadar saklayacağım ve tâ o zaman kendi halkıma vereceğim!” (s. 76).
Şu sözler de Nâzım Hikmet’in Bulgaristan Komünist Partisi hakkındaki düşüncelerini yansıtıyor:
“– Bu bir partiya toplantısıdır. Biz, komünist sıfatıyla açık olarak, komünistçe konuşmalıyız. Bu asrın kahramanları ve vatanseverleri komünistlerdir. Bizi öldürüyorlar, takibediyorlar, lâkin biz günden güne daha fazlalaşıyor ve daha kuvvetli oluyoruz. Azası olmak şeref ve saadetine mazhar olduğunuz Bulgaristan Komünist Partiyası, bütün dünyada şöhret kazanmış bir partiyadır. Milletlerarası şöhreti olan komünist Georgi Dimitrof, bu partiyanın başında bulunuyordu. Böyle bir partiyaya aza olmak, her namuslu insan için bir emeldir.” (s. 85).
Aşağıda ise Sovyetler Birliği ve Bulgaristan hakkında Nâzım’ın söyledikleri yer alıyor:
“– Yoldaşlar! Bütün insanlığın kudreti işte bu yoldaki vaatlerdir. Kendi namınıza ve partiyanız adına söylediğiniz sözlerden dolayı sizlere teşekkür ederim. Ben, Sovyetler Birliği gibi dünyada en hür ve bahtiyar bir memleketin misafiriyim! Fakat emin olun ki, bir ayağım her zaman burda, Bulgaristan’da olacaktır.” (s.111).
“Siz burada bundan 20 sene evvel Sovyetler Birliği’nde olduğu gibi, sosyalizmi kurmak bahtiyarlığı içindesiniz. Sovyetler Birliği, hakikî insan gibi nasıl yaşamak lâzım geldiğini gösteren yegâne memlekettir.” (s. 114).

Kaynak : http://www.aruz.com/nazim_bul.htm

BalkanTürk89
Onursal Üye

« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2008, 20:03:11 »

Faşist kimdir biliyormusunuz ;

Faşist , Orta Asya'dan yüzbinlerce Türk'ü sırf mensup oldukları ırk'tan dolayı canlarından ve memleketlerinden eden Stalin'e körü körüne tapanlara verilen isimdir.

Bu bağlamda Nazım Hikmet Borzecki'in , Stalin hakkında sarf ettiği sözlerede bir bakalım isterseniz :

...30 Haziran 1951’deki Moskova Radyosu yayınlarında, havaalanında Nazım’ın “Beni yaratan Stalin’dir. Gözlerimin ışığını Stalin’e borçluyum. Herşeyimi O’na borçluyum. O beni yarattı, O beni yaşatıyor.” sözlerini dinleyicilerine yansıtmış.

Haber bülteninde itibarı yüce Nazım’ın “Bundan sonra şehrim Moskova, vatanım Rusya’dır. Ömrümün sonuna kadar Stalin’in bayrağı altında vazife göreceğim” dediği açıklamış....

Buyurun bakalım kim faşist .......

Nerden değerlendirirseniz değerlendirin ama Nazım Hikmet Borzecki , Bulgaristan'a , Türklerin haklarını iyileştirmek için değil ; Rusya'nın ve onun uydusu Bulgar Hükümetinin haklarını korumak için gelmiştir. O yönde söylevler vermiştir. Ama dedelerimizden aldığı tepkilerden dolayı savurduğu küfürler ile birlikte  Sovyetlere geri dönmüştür...

BalkanTürk89
Onursal Üye

« Yanıtla #2 : Ocak 15, 2008, 20:34:44 »

Sanırım herkesin kendine göre bir faşist tasavvuru var. Bana göre beğenmeme lüksünü kötüye kullanmak da faşistliktir. Stalin'i savunacak değilim yalnız Komünizm'in Kanlı tarihi vs. belgesellerden, Das Kapital'in kapağını kaldırmamış insanların demeçlerinden bir ideoloji hakkında fikir sahibi oluyorsanız ve küçük burjuva eğilimleriniz varsa, feodal içtihatlarınızla Nazım Hikmet Borzecki'in Stalin hakkındaki beyanatları uyuşmayacaktır. Belirteyim bu arada, Nazım'ın siyasi öngörüşlülüğü hakkında bir şey söyleyemem ancak bir dönem arkasına Kgb ajanı salınmış bir insandır kendisi. Sovyet yönetiminden fikrî olarak ayrılıkları vardı vs..

Beyefendi , ben komünizm'i karşıtlarından değil ; bir'e bir yaşayarak öğrendim...  ayrıca "kalabalık lafların" -örneğin , burjuva, feodalide...- arkasına sığınarak aslında hiçbirşey söylememişiniz.... arkasında kgb ajanı istemiyorsa ozaman sovyetlere gitmeseydi... benim derdim onun şahsı veya sanatı değil ; bulgaristan Türklerine yaptığı ihanettir...
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #3 : Ocak 15, 2008, 20:42:52 »

Arkadaşlar şu elim hataya çok sık düşüyorsunuz, lütfen dikkat edelim.

Nazımın soyadı Hikmet değildir, Borzecki'dir. Türk vatandaşlığından şerefsiz bir şekilde kovulduktan sonra bu onursuz adam gidip yahudi dedesinin memleketi polonyada dedesinin soyadı olan Borzecki soyadını almıştır.

Nalları dikerken de soyadı Borzecki idi, Nazım Borzecki (dobroski aslında daha kolay telafuz ediliyor Cheesy )

Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #4 : Ocak 15, 2008, 20:58:09 »

Yeter artık nazım
Arkadaşlar şu elim hataya çok sık düşüyorsunuz, lütfen dikkat edelim.

Nazımın soyadı Hikmet değildir, Borzecki'dir. Türk vatandaşlığından şerefsiz bir şekilde kovulduktan sonra bu onursuz adam gidip yahudi dedesinin memleketi polonyada dedesinin soyadı olan Borzecki soyadını almıştır.

Nalları dikerken de soyadı Borzecki idi, Nazım Borzecki (dobroski aslında daha kolay telafuz ediliyor Cheesy )
Yeter artık, kendisinin soyadı Ran'dır. Hikmet adı oluyor.

Sinirlenmenin lüzumu yok,
Ben vikipedia nın yalancısıyım.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Naz%C4%B1m_Hikmet
25 Temmuz 1951 de vatandaşlıktan alındıktan sonra dedesinin soyadını alıyor.
Nazım Hikmet Borzecki Borzecki Smiley Hoşunuza gitse de gitmesede durum bu.

Bizim oralarda bir büyük sözü vardır, ulu'yu dinlemeyen uluğu kalırmış diye.
hav hav diye havlayarak şiir yazma yetisini bu söz ile bağdaştırabiliriz.

BalkanTürk89
Onursal Üye

« Yanıtla #5 : Ocak 15, 2008, 21:04:39 »

Komünizm daha yaşanmadı, müsterih olunuz ama bilmiyormuşsunuz gerçekten. Kalabalık laflardan anlamıyorsanız ifadelerimizi ona göre inceltiriz. Havadan nem kapmış olmalısınız, bugün her yer Nazım Hikmet Borzecki kokuyor değil mi, birden aklınıza geliverdi adamın hainliği, heyhat, sanırım ihaneti doğuran şartların neler olabileceğinden de birhabersiniz.

Yanılıyorsunuz. Komünizm yaşandı ve onun da acı sonuçlarını çeken biz göçmenleriz... Laf ebeliği yapmanıza gerek yok. Nereye çekerseniz çekin ama tekrarlıyorum : Kalabalık laflar ile bilgisizliğini perdelemeye çalışan yeni yetmeleri andırıyorsunuz... Forumdaki yazıları takip ederken Nazım Hikmet Borzecki hakında yazılan güncel yazılar dikkatimi çekti ve yukardaki metni paylşamka istedim.

Son söz :  ihanet hangi şartlarda oluşmuş olursa olsun , İHANET İHANETTİR! Bu sözüm 1984-1985 yılları arasında Bulgar ajanlığı yapmış kişileri de kapsar...
BalkanTürk89
Onursal Üye

« Yanıtla #6 : Ocak 15, 2008, 21:26:08 »

Bir tarafta ezilen , mağdur olan Türk milleti dururken , diğer tarafta Nazım Hikmet Borzecki'in ezenlerin tarafında olması onun İHANET kaynağıdır...
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #7 : Ocak 15, 2008, 21:28:38 »

tamamda Ihaneti neymis anlamadim?
Vapzarov gibi kalsaydi kursunla onu oldurmeliymidi?
İhaneti, Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhinde yazılar yazmak, insanları askerlikten soğutmak üzerine propaganda yapmak ve cezasını çekmesi gerekirken yurt dışına kaçmaktır.
Kaçarken de istanbulda karısı ve mehmet adındaki oğlunu bırakmıştır. Tabi rusyada saman sarısı saçlı bir hatun da bulunca epten coşup Türkiye aleyhinde ileri gerili konuşmaya devam etmiştir.

SuBMaRiNeR
Submariner
Onursal Üye

Popülarite: 43

« Yanıtla #8 : Ocak 15, 2008, 21:34:16 »

tamamda Ihaneti neymis anlamadim?
Vapzarov gibi kalsaydi kursunla onu oldurmeliymidi?
İhaneti, Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhinde yazılar yazmak, insanları askerlikten soğutmak üzerine propaganda yapmak ve cezasını çekmesi gerekirken yurt dışına kaçmaktır.
Kaçarken de istanbulda karısı ve mehmet adındaki oğlunu bırakmıştır. Tabi rusyada saman sarısı saçlı bir hatun da bulunca epten coşup Türkiye aleyhinde ileri gerili konuşmaya devam etmiştir.

Tarihi incelediğimiz zaman yukarda Yuxel kardeşimizinde bahsettiği gibi bu tür insanların zaaflarının en başında "aşırı kadın" düşkünlüğü olduğu görülüyor. En son okuduğum kitapta (Mao'nun Kitabı) Mao'nun da kadınlara aşırı olan düşkünlüğü göze çarpıyor. Güzel bir konuya değinmişsin.

Sesiz ve Derinden...
SuBMaRiNeR
Submariner
Onursal Üye

Popülarite: 43

« Yanıtla #9 : Ocak 15, 2008, 21:37:57 »

Yanılıyorsunuz. Komünizm yaşandı ve onun da acı sonuçlarını çeken biz göçmenleriz... Laf ebeliği yapmanıza gerek yok. Nereye çekerseniz çekin ama tekrarlıyorum : Kalabalık laflar ile bilgisizliğini perdelemeye çalışan yeni yetmeleri andırıyorsunuz... Forumdaki yazıları takip ederken Nazım Hikmet hakında yazılan güncel yazılar dikkatimi çekti ve yukardaki metni paylşamka istedim.

Son söz :  ihanet hangi şartlarda oluşmuş olursa olsun , İHANET İHANETTİR! Bu sözüm 1984-1985 yılları arasında Bulgar ajanlığı yapmış kişileri de kapsar...
Siz kelimelerime sizden uzak oldukları için tavır alıyorsunuz. Aksini iddia ettikçe sizin yünüze vurmaktan tereddüt etmem, "ben komünizm yaşadım" diyen bir insan evladının komünizm hakkında fikir beyan etmesini garip karşılıyorum, Marksist doktrinden yoksun bir ortamda oldu sanırım, dış dünya da "pause" modunda olmalıydı yüksek ihtimal.

Marksist doktrin doğru birşey olsaydı; bu gün dünyada bunu destekleyen ülkeler sapasağlam ayakta kalırlardı ve  çoğalırlardı.
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2008, 21:57:42 Gönderen: SuBMaRiNeR » Logged

Sesiz ve Derinden...
Sayfa: [1] 2 3
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Nazım Hikmet Borzecki'in Bulgaristan Seyahati... « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02527 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog