Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Temmuz 24, 2017, 17:43:22
151.699 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Nevruz 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
Gönderen Konu: Nevruz  (Okunma Sayısı 39165 defa)
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye

Popülarite: 165

İsyanımızın da ahlakı vardır

« Yanıtla #10 : Mart 21, 2009, 19:15:18 »

Türkiye'de Nevruz bayramı ne yazıkki bazı  kesimlerin işkali altında. Teröristlerin bahsini dahi açmak istemiyorum. Ama onlara bukadar geniş hakları verenlerden ( tüm görüntülerde pkk flamaları ve apo resimleri vardı, bombalar , silahlar bulundu. başbakanın askerimizi tebrik ettiği konuşma mitingre dinlendirilip yuhlattırıldı ) ne bu dünyada ne de ahirette razı değilim.

benim asıl dikkatimi çeken devletimizin resmi kutlamasıydı. Bakanlarımızın yanında şeref misafiri olarak abd büyükelçisi oturmuştu.

bu nasıl iştir ? 4 temmuzda abd'inde bizim büyükelçimize aynı şekilde davrandılar da  haberimiz mi yok?!

koskocaman devlet, devasa bir kültür , 250 milyon Türk ve sonuç: Türk bakanı = Büyükelçi ! Bu olmaz. Bir devletin değerini
düşürmeye kimsenin hakkı yok...

Son olarak demir dövenlere bir sözüm var: yılda bir defa demir dövmek ile Türklük yaşanmıyor. Türk kültürü ve Türk dili hergün yara alıyor. Asıl bu işe ilgi gösterin...

Bu ara soydaş kardeşimiz Dedof'un şarkısı bir başka hoşuma gitmeye başladı:
Adresim KESTEL  alkis

anlayan anlamıştır...  Asker

ŞEHİTLER ÖLMEZ  perdono
« Son Düzenleme: Mart 21, 2009, 19:25:37 Gönderen: BalkanTürk89 » Logged
GOBELAGA
Göbell
Onursal Üye

Popülarite: 43

« Yanıtla #11 : Mart 21, 2009, 20:09:49 »

Çesitli kutlamalarla yurdun dört bir yanında karşılanan nevruz baharın habercisi olarak bir kez daha kendini gösterdi..
Her sene üçüncü ayın 21'inde hatırlanır..Güzelliklere yelken açma hayalleri kurulur kimilerince,kimileri için sadece sıradan bir gün..
Ama son zamanlarda heleki bu senemizde çeşitli gözlemler ortaya çıkıyor benim gördüğümce..Hiçte hoş değil tabi görünen.

Bahar geldi hoş geldi ..Yüzümüzden gülücükler eks... olmass umarım

Attığın her adım sayısı kadar özlüyorum seni!!
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #12 : Mart 21, 2009, 20:59:28 »

turkistanin meshur retro grubu yalla'dan size bir nevruz sarkisi Smiley sumalak Smiley

<a href="http://www.youtube.com/v/wvbXzSCTCF8" target="_blank">http://www.youtube.com/v/wvbXzSCTCF8</a>

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
bal-kan
bal-kan
Üye

Popülarite: 22

« Yanıtla #13 : Mart 21, 2009, 23:34:58 »

Son olarak demir dövenlere bir sözüm var: yılda bir defa demir dövmek ile Türklük yaşanmıyor. Türk kültürü ve Türk dili hergün yara alıyor. Asıl bu işe ilgi gösterin...

BalkanTürk89 abicim zaten Türklüğü sadece nevruzla yaşanılır kılan yok.Son zamanlarda başta dil olmak üzere birçok milli öğemiz sürekli baltalanıyor,sömürülüyor.Ama nevruz da bizim kültürümüzün bir parçası değil mi?Öyleyse neden birçok insan nevruzu Kürt bayramı olarak biliyor ve onlarla özdeşleştiriyor? Haklısın kesinlikle nevruz bayramı belli kesimlerin işgali altında ve biz de buna göz yumuyoruz,Tv açıyoruz daha birilerine yaranmak için.Onları kışkırtan dış tehditlere göz yumuyoruz.Kültür ve dil ayrılmaz bir bütündür,biri korunmazsa öbürü de yok olmaya mahkumdur.Saygılar. Asker
« Son Düzenleme: Mart 21, 2009, 23:43:48 Gönderen: bal-kan » Logged
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye

Popülarite: 165

İsyanımızın da ahlakı vardır

« Yanıtla #14 : Mart 22, 2009, 00:09:50 »

Kültür Bakanlığımızın internet sitesinde Nevruz Bayramı şöyle tanıtılmış :

Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir.Yani Ergenekon'dan çıkıştır.

İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Görüldüğü gibi Türkler için çok ama çok önemli bir bayram.
Demir döverek vazifelerini yerine getirdikleri izlenimi veren yöneticilerimize  bu geçiştirmelerinden dolayı kızıyorum.
Şu güzel günde Dünya'daki tüm Türkler için ödül töreni düzenlense ne güzel olurdu. Edebiyatta , bilimde insanlarımızı onurlandırsak...
Ama ne yazıkki tüm bunların yerine bazı meydanlarda Türk'e edilen küfürleri duyuyoruz...
Allah bize bu zor günleri aşma gücü versin... 

« Son Düzenleme: Mart 22, 2009, 00:17:27 Gönderen: BalkanTürk89 » Logged
bal-kan
bal-kan
Üye

Popülarite: 22

« Yanıtla #15 : Mart 22, 2009, 14:48:28 »

Kültür Bakanlığımızın internet sitesinde Nevruz Bayramı şöyle tanıtılmış :

Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir.Yani Ergenekon'dan çıkıştır.

İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Görüldüğü gibi Türkler için çok ama çok önemli bir bayram.
Demir döverek vazifelerini yerine getirdikleri izlenimi veren yöneticilerimize  bu geçiştirmelerinden dolayı kızıyorum.
Şu güzel günde Dünya'daki tüm Türkler için ödül töreni düzenlense ne güzel olurdu. Edebiyatta , bilimde insanlarımızı onurlandırsak...
Ama ne yazıkki tüm bunların yerine bazı meydanlarda Türk'e edilen küfürleri duyuyoruz...
Allah bize bu zor günleri aşma gücü versin... 

AMİN perdono
dobriç
Çekingen Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #16 : Mart 24, 2009, 15:53:56 »

ALPER BEY SEN NERELİSİN ?NEVRUZU (Navrez)Bulgaristan'da tek tatarlar kutlar.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #17 : Mart 24, 2009, 19:47:31 »

siteye hosgeldin dobrich , ben dobrichliyim ve navrezi kutlarim.

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #18 : Mart 24, 2009, 21:27:37 »

Köyde ateşler yakar üzerinden atlardık. Bir de hatırladığım, bu günde bileğimize bir iplik bağlardık. Sarı-kırmızı -yeşil renkli iplikleri pelik gibi örer bileğimize bağlardık, bu ipler bizi yazın güneşten yanmamızı koruyacaktı diye hatırlıyorum.

Dün gece Elveda Rumeli dizisinde Nevruz konusu vardı. Çocuklar bizim bilmediğimiz bir şekilde nevruzda oyun oynuyorlardı.
Orada bir şey dikkatimi çekti. Kızçeler "Bak biz yeni bir şey öğrendik" deyip bileklerine renkli iplikler bağladılar. Çocukluğumuzda yaptığımız bu adeti  dedemler oralardan getirmiş ve bize kadar gelmiş demek, ancak benim çocuklarım bunları yapmıyorlar. Bir muhacir köyünde bir arada yetişselerdi belki onlar da öğrenirlerdi.

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #19 : Mart 24, 2009, 21:53:14 »

ALPER BEY SEN NERELİSİN ?NEVRUZU (Navrez)Bulgaristan'da tek tatarlar kutlar.

Arkadaşlar,
 Bulgaristan sınırları içinde,
   Bulgaristan Türkleri tarafından Nevruz  Bayramının  kutlandığını bilen var mı ? Huh
 Ben hiç duymadım,hiç görmedim,hiç okumadım.
BENİM BİLMEDİĞİMİ "YOKTUR" OLARAK KABUL ETMİYORUM... Wink
 Bu nedenle ,kutlandığına dair SOMUT  delillere merak ediyorum. Smiley
 iLGİ GÖSTERİP CEVAP VERENLERE ÖNCEDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
                           Asker

« Son Düzenleme: Mart 24, 2009, 21:59:17 Gönderen: Can Destan » Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Nevruz « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.05346 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog