Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 22, 2017, 05:05:49
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Nevruz 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10
Gönderen Konu: Nevruz  (Okunma Sayısı 41793 defa)
hala54
Onursal Üye
*****

Popülarite: 254
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.996


Türk Esirlik Kabul Etmeyen Bir Millettir!


« Yanıtla #80 : Mart 23, 2010, 14:00:59 »

saygısızlığa saygısızlık , huyum kurusun. çevirme yok ortamı yumuşatma var. söylemediğim kelimelerden haddini bil meselesine cevap verebilirdim yoksa. neyse

netice olarak kendi değerlerinize saygısızlık istemiyorsanız başkalarının kine de saygısızlık yapmayın. çok basit bir denklem bu. hele hele türklerin milli değerlerine hiç yapmayın.  pkk afişlerinin burda yeri yok!

Çok komiksin Alperen,  Grin
pkk afişi dediğinin altındaki linke bakmışsındır, o resimin de  kürtlerin Nevruz  kutlamalarından olduğunu anlamışsındır.
Dolayısı ile bu "NEVRUZ" sayfasında yeri var,"NEVRUZ" ile ilgili diğer haber ve resimler gibi - kutlama yapıldığı için,ama şeklen yanlış olduğu için terör gösterisine çevirdikleri için! ve Türkiyede olduğu için ve bende Türkiye vatandaşı olup, aynı zamanda Bulgaristan (Balkan)Türkü olduğum için.
yani pkk propagandası yapılmıyor, senin anladığın gibi.. Sad

Bu konuyu her zamanki gibi tatsız bir tartışmaya nasıl çevirdin?!! Hani
Logged

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?
Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak

Mevlana Celaleddin Rumi
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #81 : Mart 23, 2010, 14:09:41 »

peki

o zaman navruz mevruz , bayram falan değil şeklinde yazılar olmasın. kutlamıyorsanız kutlamayın kutlayanlara da karışmayın. çekiş çıkmasın.

pkk propagandası sen zaten yapmazsın onu öyle görmüyorum zaten, ama onların üzerinden de nevruza fatura kesmeyin. onlar öyle yapıyor diye nevruz mevruz olmasın. çekiş düüş olmasın.
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
varna-hawa
..
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 121
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 493


Daha bana neler göstereceksin?


« Yanıtla #82 : Mart 23, 2010, 14:39:06 »Ya nevruz geçti zaten yeter artık kimse kimseye ders vermeye çalışmasın. Aklınıza takılan birşey varsa Google amcaya sorun o söyler nasıl olsa.

İsteyen kutlasın, istemeyen kutlamasın. Kutlayana da kutlamayanlara da saygı duyuyorum. Yeter ki amaç saptırılmasın! Boşu boşuna didişip de birilerinin ekmeğine yağ sürmeyin. Lütfen kim olduğumuzu unutup, saygı ve seviyemizi düşürmeyelim!


Not: Tarihte bugün ne olmuş diye bir baktım da, 23 Mart 1781'de Güneş sisteminin dokuzuncu gezegeni Uranüs keşfedilmiş. (Gereksiz bir bilgi de benden olsun)  Islık
Logged

Bildiğim bir şey varsa o da hiçbir şey bilmediğimdir!
hala54
Onursal Üye
*****

Popülarite: 254
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.996


Türk Esirlik Kabul Etmeyen Bir Millettir!


« Yanıtla #83 : Mart 23, 2010, 16:23:17 »

Ya nevruz geçti zaten yeter artık kimse kimseye ders vermeye çalışmasın. Aklınıza takılan birşey varsa Google amcaya sorun o söyler nasıl olsa.

İsteyen kutlasın, istemeyen kutlamasın. Kutlayana da kutlamayanlara da saygı duyuyorum. Yeter ki amaç saptırılmasın! Boşu boşuna didişip de birilerinin ekmeğine yağ sürmeyin. Lütfen kim olduğumuzu unutup, saygı ve seviyemizi düşürmeyelim!

Not: Tarihte bugün ne olmuş diye bir baktım da, 23 Mart 1781'de Güneş sisteminin dokuzuncu gezegeni Uranüs keşfedilmiş. (Gereksiz bir bilgi de benden olsun)  :ıslık
Afedersin hocam, perdono dersi kaynatalım demiştik, seni unuttuk Cheesy
Bir daha olmaz... Kiss
« Son Düzenleme: Mart 23, 2010, 16:24:26 Gönderen: hala54 » Logged

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?
Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak

Mevlana Celaleddin Rumi
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #84 : Mart 23, 2010, 18:43:48 »

İLKBAHARIN, KARDEŞİLİĞİN VE TARİHİN BİRBİRLERİYLE BULUŞMASI

21 Mart 2010 (Pazar) tarihinde Kırcaali Hak ve Özgülükler Hareketi(HÖH) Gençlik Kolu İlçe teşkilatı bölgemizde bulunan tarihi Monek kalesine gezi düzenledi. Bu etkinliğe Kırcaali HÖH Gençlik Kolu İl Başkanı Ahmet Habib’in yanı sıra, Kırcaali HÖH Gençlik Kolu İlçe Başkanı Bayram Bayram, yerel teşkilat başkanları, teşkilat üyeleri, misafirler ve Kırcaali Bölge Tarih Müzesi Müdürü Pavel Petkov da katıldılar. Gezinin temel amacı, Hak ve Özgülükler Hareketine katılan yeni üyelerin kaynaşması, İlkbahar gelişinin karşılanması ve Kırcaali bölgesinin tarihi zenginliğinin tanıtılmasıydı. İki otobüs dolusu ve onlarca özel araç dolusu yüz altmış kişiyi aşkın genç doğa sevdalısı, kaleye doğru uzanan üç kilometrelik yolu sohbet ederek, müzik dinleyerek ve çevrenin güzelliklerine bakarak heyecan içinde aldılar. Monek kalesi kalıntıları yanında Kırcaali Bölge Tarih Müzesi Müdürü Petkov kalenin tarihiyle ilgili bilgiler sundu. Geziyi düzenleyenler herkese yetecek kadar kumanya hazırlatmışlardı. Doğa da sanki İlkbaharı müjdelercesine güneşli bir hava sunmaktaydı. Rodpoların güzellikleri herkesi büyüledi. Geziyi düzenleyenler Hak ve Özgülükler Hareketi sevdalılarına birliğin, beraberliğin ve dirliğin önemini aşılamaya çalıştılar. Doğayı kirletmemek için de özen gösterildi. HÖH Gençlik Kolu İlçe Başkanı Bayram Bayram bu gezinin gerçeklemesini mümkün kılan HÖH İlçe Başkanı ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’e katılanlar adına teşekkür etti ve başkanın selamlarını iletti.
İsmail KÖSEÖMER

http://www.......com/?pid=3&id_news=5672
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
dobrucali
Yeni Üye
*

Popülarite: 11
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 49


« Yanıtla #85 : Mart 24, 2010, 02:06:30 »

Nevruz da  ateş  üstünden  atlamalara  babannemler  " küfür" derlerdi
Logged
bigalım
" S E S S İ Z "
Onursal Üye
*****

Popülarite: 226
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.066


Bruce Lee ..


« Yanıtla #86 : Mart 24, 2010, 04:25:40 »       sen bana ders verecek kapasite de değisin , ben sana ders vereyim !

       ama ; " nihayet ağzından bir Atatürk kelimesi duyabildik sonunda " ..

       bu kadarına da şükür yani ... Demek Atatürk'ü biliyormuşsun da haberimiz
       yokmuş bu güne kadar ..

       benim bu gün bu  Nevruz la işim olmaz ..
       


Atatürk , Din gibi meseleler ağızda ciklet değildir, olur olmadık yerde slogan meseleleri hiç değildir. Yalnız ciddi konularda mesela milli dini konularda gerekli olurlar.

mesela bak Atatürk burda da az önce Türk kültürüne yine hizmet etti , o nevruzu kutladı Smiley . bilki benim ağzımdan o ancak böyle çıkar o sadece Türklüğe hizmet eder.

şartlara göre bukalemun gibi değişmemek lazım lada jipleri gibi olmak lazım her iklim ve coğrafya şartlarına uyumlu Smiley ders 2.


           ee tabi , öyle deyince " çevir kazı yanmasın " oluyor .. öyledir tabi tabi
           valla ben nasıl düşünemedim Atatürk'ün neye hizmet ettiğini ..
           sen ders almaya devam et google amcadan !!
           ayrıca Lada cipler sana uymaz , malum ülke malıdır ..
           ben bukalemunu ve anlamını öğreneli 40 yıl oldu , sen dünyada var mıydın ...

           neyse , bu mevzu uzamıştı , bittiği iyi oldu bari ...
Logged

* * *               * * *                * * *

 Y A Ş A S I N    C U M H U R İ Y E T  !

Y A Ş A S I N   M U S T A F A   K E M A L ' İ N   O R D U S U  -  Y A Ş A S I N  D E N İ Z C İ L E R  !
             
                          * * *                * * *                * * *
Zekiye Nakış
Çekingen Üye
*

Popülarite: 2
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 7« Yanıtla #87 : Mart 24, 2010, 10:49:09 »

 Değişik kültürlerde, çeşitli etnik gruplarda farklı içerik ve anlamlar yüklenen Nevruz, kökü Orta Asya’ya dayanan ve tüm Türk topluluklarında milli bayram olarak kutlanmasına karşın, Türkiye’de bilhassa son yıllarda terör örgütü PKK tarafından halk ile devleti karşı karşıya getirmenin bir aracı olarak kullanılmaktadır.
Aslında daha Türkiye Cumhuriyetinin ilk kurulduğu yıllarda, Atatürk’ün de katılımıyla kutlanan Nevruz bayramının, geçen zaman içerisinde Anadolu Türklerinin kültürel mirasından koparılmasının eks...liğinin, terör örgütünün bu bayramı sahiplenmesi ve kullanması ile farkına vardık. Avrasya coğrafyasındaki Türkler, 70 yıl süren Sovyet dönemine rağmen nevruz kültürünü yaşamayı sürdürürken, Anadolu Türkleri koparıldıkları bu kültürle de yine Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla yeniden tanışma fırsatı bulmuştur. 1990’lı yılların başlarında kurulan Türk devletleri, Türkiye’nin nevruz ile yüz yüze gelmesini sağlamış kürtlerin ’ sahiplendiği nevruz un Türk kültürünün bir parçası olduğu gerçeği, biraz acı ve gecikme ile de olsa ortaya çıkmıştır.

Tarihi kaynaklara bakıldığında Türk kültürünün temel taşlarından biri olarak ortaya çıkan Nevruz’un, kültürel iletişimin de etkisiyle çeşitli kültürlere girdiği ve bu kültürler tarafından benimsendiği görülmektedir. Ancak günümüzdeki bu durum, nevruzun Türk adetlerinden, bayramlarından biri olduğu gerçeğini değiştirmez. Bunun en önemli göstergelerinden birisi ise sadece Orta Asya ile sınırlı kalmaması, Sibirya’dan Gagavuz Özerk Bölgesini, Kerkük’ten halen Çin’in asimilasyon politikaları altında benliklerini kaybetmeme mücadelelerini sürdüren Uygur Türklerine kadar çok geniş bir coğrafyada kutlanmasıdır.

Sözcük olarak “yeni gün” anlamını taşıyan nevruz, Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bahar bayramıdır. Bütün bayramların dinî ve millî bir inanıştan, o toplumu ilgilendiren ortak bir hatıradan, geleneklerden, duygulardan ve tabiatın insanlara tesir eden bir olayından doğduğuna inanılır. Aynı zamanda bir takvim değişikliğini de ifade eden bu kutlamalara baktığımızda Türk’ ün kutladığı bahar bayramının bir takvim değişikliğini yansıttığı görülür. Burada baharın başladığı zaman dikkati çeker. Türk kültüründe bu takvim değişikliği, toprağın uyandığı gün ile özdeşleşmiştir.

Tüm bayramlar dinî ve millî bir inanıştan, o toplumu ilgilendiren ortak bir hatıradan, geleneklerden, duygulardan ve tabiattan doğmaktadır. Bunu, millî bir bayram olan nevruzun da Müslüman olan ya da olmayan çeşitli Türk toplulukları arasında kamların dua ettikleri asırlar öncesinden günümüze kadar farklı farklı şekillerde, ama aynı ruhla hâlâ kutlanmasında da görmekteyiz. İslamiyet öncesi Türk kültüründe yer alan nevruz, Türklerin Müslümanlığı kabul etmesinin ardından sürgün avı, toy, şölen, yuğ vb. gibi İslâmiyet ile çatışmayan âdetlerden biri olarak devam etmiştir.

Böylece bu ananeler günümüz Türk dünyasına ortak kültür mirası olarak aktarılmıştır. Tarihini kesinlikle tespit edemediğimiz dönemlerden kalan gelenekler neden, niçin, nasıl gibi sorular sorulmadan atadan oğula kalan, bu özelliğiyle de millet bağını güçlendiren en önemli unsurlardan biridir. Baharın gelişinin kutlandığı bugün de böyle bir gelenektir.
Nevruz geleneği ne Sünnilikle, ne Alevilikle, ne Bektaşilikle doğrudan doğuş bağlantısı olmayan, İslâmiyet’ten çok öncelere giden bir gelenektir. Yani bir dinin veya mezhebin bayramı değildir. Bu yüzden de herhangi bir şekilde bir mezhep adına, bir din adına, bir etnik menşe adına bağlı gösterilmesi, istismar edilmesi bir ayrılık unsuru olarak takdim edilmeye çalışılması yanlıştır. Tarihin ve kültürün bütün gerçeklerine aykırıdır.

En eski Türk bayramı olan Nevruz Bahar bayramı kutlu olsun Zekiye Nakış
Logged

Cehalat cirkinleştirir insanları, Suskunluğum Asaletimdendir herkese herşeye  verilecek çok cevabım var amma Ben önce lafa bakarım lafmı diye Sonra adama bakarım adammı diye....
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #88 : Mart 24, 2010, 14:00:24 »

Sizinde Nevruz bayramınız kutlu olsun Zekiye hanım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #89 : Mart 24, 2010, 14:14:16 »

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Prof. Dr. Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy

Türk dünyasında baharın gelişi, Nevruz adı altında en eski tarihlerden beri kutlanmaktadır. Bu nedenle Nevruz biz Türklerin tarihinin, edebiyatının, örfünün ve geleneklerinin önemli bir parçası olmuştur.

Nevruz adı, Balkan Türk toplulukları arasında değişik adlarla, değişik biçimlerle günümüze kadar gelmiştir. Balkan ülkelerini bir dolaştığımızda bu doğa bayramının adında şöyle renklilikler görüyoruz:

Bulgaristan’da: “Mart Dokuzu”, “Yumurta Günü, “Ateş Gicesi”, “Nevriz”, “Mevris” (Doğu Rodoplar)”; “Sultan Nevruz” (Ülkenin öteki bölgelerinde) gibi adlarla biliniyor Nevruz.

Batı Trakya’da (Yunanistan): ”Mevriz”,

Makedonya ve Kosova (eski Yugoslavya) Türkleri arasında: “Sultan-ı Navrız” olarak bilinir.

Romanya’da: “Nawrez” adı verilmiştir bu güzel bayrama.

Sayılan bu türlü adların, türlü biçimlerin anlamı ise hep aynıdır: “yeni gün, yeni hayatın başlangıcı” demektir. Nevruz, kışı uğurlama, baharı karşılama bayramıdır.

Doğa yeni bir gün için hazırlıktadır: havaların ısınması, karların erimesi, bitkilerin yeşermesi bir başlangıcı ifade etmektedir. Su boylarında salkım söğütler tomurcuklarını patlatmışlardır. Karçiçekleri (kardelenler), sarıçiğdemler, menekşeler baharı müjdelemektedir. Kırlangıçlar gökyüzünün maviliklerinde görünmektedir.

İnançlara göre, Sultan Nevruz günü toprak uyanır; yılanlar, çıyanlar, karıncalar toprak üstüne çıkar; kelebekler ekinliklerde uçuşmaya başlar. Guguk (kuku) kuşunun da ötüşü Nevruzun geldiğinin bir belirtisidir. Ya leylek?-Evet, leylek de baharı getirenlerden değil midir? Leyleğe sormuşlar: “Ne zaman geleceksin?” O da:

Kasımdan gün sayısı: “Yüz yirmide gelemem

Yüz otuza kalamam” cevabını veriş, yani Nevruz günleri geleceğini bildirmiştir.

Leylekler semalarda ilk görününce küçük çocuklar hep bir ağızdan şu tekerlemeyi söylemeye başlarlar:


Leylek uçar havada

Yumurtası tavada

Geldi bizim hayata

Hayat yıkıldı

Burnu yere dikildi.

(Kriçim, Filibe)


Çocuk dilinde leyleğe Hacı Baba da denir. Uzaklarda, sıcak ülkelerde, Hacılıkta (Hac’da) kışı geçirdiği için leyleğe Hacı Baba der çocuklar ve semalarda ilk göründüğünde şu tekerlemeyi de hep bir ağızdan defalarca tekrarlarlar:


Hacı Baba lak lak

Ver bana kalpak

Kalpağın ucu yok

Sarı kızın saçı yok

(Kriçim, Filibe)


İnsanlar da doğa ile uyum içindedir. Yeni yıl için hazırlıkta olan doğa ile birlikte insanlar da hazırlık içindedirler: sabanlar, pulluklar, arabalar, boyunduruklar gözden geçirilir. Tarlaya çıkma hazırlıkları yapılır. Cemre de havaya, suya ve toprağa düşmüştür. Gün dönümüne göre hareket edilir, gün sayısına göre işler sıralanır (Yenisoy, 2001).

Gün sayısı: Yüz-sabanı düz

Yüz on-tarlaya kon

Yüz on bir-tarlada kompir (patates)

Yüz yirmi-tarlayı diğirmi

(Filibe, Razgrat)

Tüm söylenenler açıkça gösteriyor ki her türlü hareket, her türlü iş ilkyaz gün dönümüne bağımlıdır ve gün dönümüne göre yapılıyor.


NEVRUZ KUTLAMALARI

Mart 21’de başlayan Sultan Nevruz bayramına bir dizi ön hazırlıklar yapılır ve bu hazırlıklarda, kutlamalarda Balkan Türklerinin yaşadığı bölgelere göre bazı farklılıklar görülür. Her Balkan ülkesine özgü hazırlık ve kutlama âdetlerini kısaca sıralayalım:

Bulgaristan’da Nevruz.

Doğu Rodoplar’ın Kırcaali yöresinde Nevruz törenleri, geceyle gündüzün eşit olduğu gün (21 Martta) başlar ve birkaç gün sürerdi. Bayram öncesi evler, haremler (avlular) temizlenir, yumurtalar boyatılır, büyük ateşler için ormandan kuru çalı, kuru yaprak getirilerek ateşlerin yakılacağı yerde yığın yapılırdı. Bayram başlayınca da kadınlar o gün çamaşır yıkamaz, ellerine iğne almazlardı. Erkekler de iş yapmazlardı. Bayram günü boyalı yumurtalar tokuşturulur, yağda kızartılmış kulaçlar (kolaçlar) yenir, sağlıklı olmak için yakılan ateşlerin üstünden atlanır, hayvanlar da ateşten geçirilirdi (Yenisoy, 2001).

Osmanpazarı (Omurtag) kasabası ve bölgesinde Sultan Nevruz Kasımın 136’ncı günü kutlandığı biliniyor. O akşam gençler, iki kuru fındık çubuğunu sürterek ateş yakarlar ve yanan ateşin üzerinden atlarlardı. Bu ateşle de yeni ateşler yakılırdı. Bazı kimselerce evlerindeki ateşler söndürülerek bu ateşle yenilenirdi. Nevruzda tatlı yemek âdet olduğu söyleniyor. İnançlara göre, Nevruz günü tatlı yiyeni yıl boyunca yılan sokmadığına inanılıyor.

Deliorman’ın Razgrat şehrine bağlı Nasrettin (Bisertsi) köyünde ise eskiden Nevruz günü bazı kişilerin türlü hayvan kılığına kıyafetine girerek köyü dolaştıkları bilinmektedir.

Batı Trakya’da Nevruz.

“Mevris” adıyla bilinen Nevruz, Batı Trakya Türklerince de kutlanan bir ilkyaz bayramıdır. Kutlamalar belirli bir gün başlar. Bu gün (bayram kutlaması) kırlangıçların gelme zamanında başlar. Menekşeler açınca ilkyazın geldiğine inanılır.

Genç kızlar önceki günden soğanlı karmaca, döndürme gibi yerel yemekler hazırlarlar. Yumurta haşlarlar. Kırmızı olsunlar diye bu yumurtaları soğan kabuklarıyla haşlarlar ve ertesi gün için çıkınlarını hazırlarlar.

Sabah olunca kızlar, oğlanlar ve çocuklar hep birlikte köyün en yeşillik en güzel yerine giderler. Orada türküler söyleyerek eğlenirler, oyunlar oynarlar. Öğle olunca evden getirdikleri yemeklerini yerler. Yumurta kabuklarıyla da dereden veya pınardan su içerler ve böylece yıl boyu boğazlarının ağrımayacağına inanırlar. Çimenler üzerinde yuvarlanırlar, yazın işlerken (çalışırken) belleri ağrımasın diye; küçük çocukları yuvarlarlar, çabuk büyüsünler diye. Menekşeler toplarlar ve evlerine dönerler. Eve dönerken pınar veya akarsuyun başında birbirlerini ıslatırlar. Bunu, yazın yağmurun bol olması için yaptıklarını söylerler.

Eve getirilen menekşeler, o gün eğlencelere katılamayanlara verilir. Nevruz törenlerine katılamayanlar bu menekşeleri üç defa koklarlar ve üç defa gözlerine sürerler. Menekşe kadar hoş kokacaklarına, gözlerinin de menekşe kadar güzel olacağına inanılır (Dede, 1978).

Eski Yugoslavya’da ve özellikle Makedonya’da Nevruz (Sultan-ı Navrız) kutlamaları yaygındır. Yılbaşının 1/14 Mart tarihlerine rastlar. Bilinen ve uygulanmakta olan bazı âdetlerden birkaçını burada sıralayalım: Ohri ve çevresinde bekâr kızları olan ailede evin dış sokak kapısında bir salıncak kurulur. Bekâr kız, yüzü sokağa bakmak üzere salıncakta üç defa sallanır. Kızın annesi veya yakınlarından birisi bu sallanma sırasında “Kızımız sallanırken, dışarı baktığı gibi, kısmeti de öyle çıksın!” sözünü üç defa tekrarlar. Bu âdetin genç kızların kısmetlerinin açılması için yapıldığı söylenmektedir. Salıncakta sallandıktan sonra, kızın annesi bir yumurtayı ıslatarak ateş üstüne bırakır. Yumurtanın patlaması sırasında çıkaracağı sese göre bilinmeyen damadın dul veya bekâr olacağı tahmini yapılır. Bunun bir benzeri de bayram gecesi yapılır. Ateşe kuru biber atılarak yakılır. Biber ateşte yanarken kızın annesi: “Bu biberin yandığı gibi ergenlerin yürekleri kızım için öyle yansın!” diye üç defa tekrarlar.

Bayram sabahı tanyeri ağardığında kızın bir yakını kızın başına bir kabak koyar. Kabağın bir kenarı dörtgen biçiminde oyulur ve şöyle temennide bulunulur: “Kabağın açıldığı gibi, kızımın da kısmeti açılsın!” denir. Sonra, kabak hızla kapıdan dışarı atılır. Çıkaracağı sese göre henüz bilinmeyen damadın özellikleri tespit edilir.

Bayram sabahı çocuklar, piliç veya civciv olarak nitelendirilen çalı çırpıları toplayarak konu-komşuya götürürler. Ev sahipleri buna karşılık olarak çocuklara çeşitli hediyeler verirler. Çocukların getirmiş oldukları çalı çırpılar ocağa atılarak: “Evimizde çok civciv ve bol bereket olsun!” dileğinde bulunurlar.

Ohri, Üsküp ve çevre köylerde Nevruz kutlamalarında “martufal” veya “martifal” denilen niyet oyunundan söz edilmekte. Öteki Balkan Türkleri arasında böyle martufal çıkarma âdeti sadece Hıdrellez kutlamalarında yapılmaktadır.

Makedonya Türklerinde “Martinka” denilen bir tür âdetten söz edilmekte ki adından da anlaşılacağı gibi bu âdet birlikte yaşadıkları ve Türk kökenli olmayan halkların da bir geleneğidir. Slavlaşmış Bulgarlarda da Bulgaristan’da “Marteniçka” geleneği vardır: bükülü beyaz ve kırmızı yün ya da ipek ipliğinden yapılmış çiçek veya çocuk şeklinde süs eşyaları, 1 Mart günü ailede, dostlar, öğrenciler arasında karşılıklı olarak hediye edilir. Ve 21 Marta kadar, leyleklerin geldiği güne kadar bunlar elbisenin yakasında asılı durur. Hediye edilirken de sağlık, mutluluk dileklerinde bulunulur. 21 Mart günü söz konusu bezekler ağaç dallarına asılır. Çok eski bir âdet olan bu “Marteniçka” olayının araştırılması gerekir.

İkinci bir özellik de Makedonya Türklerinde “Kravay” adı verilen tepsi ekmeğinin Nevruz bayramında hazırlanması, içine de kısmet parası konması âdeti. Böyle bir âdet Bulgaristan Türkleri arasında yoktur, bunu sadece Bulgarlar yapar, bilindiği kadarıyla.

Farklılıklar ne olursa olsun, Nevruz geleneği eski Yugoslavya Türkleri arasında yaygın olan ve hatta yazılı edebiyata da konu olan güzel bir ilkyaz bayramı, bir dilek bayramıdır (Mahmudi, 1976).

Romanya’da Nevruz.

Dobruca bölgesinde yaşayan Tatar Türkleri “Nawrez” adı verdikleri Nevruz bayramını daha büyük bir coşkuyla kutlamaktadırlar. Bu günden itibaren günün uzamaya, gecenin de kısalmaya başlaması nedeniyle Nevruz’a “Gün Dönümü” de derler. Çocuklar, ellerindeki büyük ağaç dallarına “akbardak” çiçeklerini bağlayarak grup halinde ev ev dolaşarak Nawrez söylerler. Hediye olarak da, yumurta, mendil, çevre, para vb. toplarlar. Sonra bunları aralarında paylaşırlar (Ülküsal, 1940). Nawrez şiirinden bir örnek verelim.

Nawrez keldi yaz keldi

Ördek geldi, kaz keldi

Kuşlardan avaz keldi

Aza Nawrezim mübarek.

(Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları

Antolojisi. 12. Romanya ve Gagauz

Türk Edebiyatı)Nevruz hazırlıkları köylerde bir iki hafta önce başlar. Köy gençlerinden bir grup oluşturulur ve grupta bir yönetici seçilir. Yönetici, kutlama esnasında nasıl hareket edileceğini, kutlama şarkılarını gençlere öğretir. Nevruz günü “Nawrez şeşeği” denilen kardelenlerle süslenmiş özel bir bol dallı ağacı yönetici elinde tutarak, grubun da önünde yürür. Evden eve dolaşarak Nawrezin geldiğini nawriz şarkılarıyla müjdelerler. Söylenen şarkılara karşılık da, yukarıda da belirtildiği gibi, ev sahibi kadınlar birbirinden güzel süslemeli, farklı renkli marama, çevre, oyalı mendil gibi el sanatı işlemeleri kardelenle süslenmiş ağacın dallarına asarlar. Grubun başkanına da dokuz parçanın bir araya getirilmesiyle yapılan “Tokuz” diye adlandırılan çok değerli bir hediyeyi, gruba başkanlık yapan gencin arkasına (sırtına) asarlar.

Nevruz şarkıları, verilen hediyelere, hediyeleri veren kadınların yaşına göre değişik olarak söylenir-gençlerin hediyelerden memnun oldukları veya olmadıkları bu şarkılarla ifade edilir (Mahmut 1977).

Dobruca’da bilinen Nevruz âdetlerinin birçoğu Kırım’da da vardır. Araştırmacılar, bu âdetlerin Dobruca’ya Kırım’dan gelmiş olduğu fikrini ortaya atmaktadırlar.

Gagauzlarda Nevruz.

Dobruca’da yaşayan ve Dobruca dışında olan Gagauzlarda da ilkyaz kutlamaları yapılır (Kuzoğlu, 1996). Nevruza “Yortu”, “Yortu Günü” denir. Gagauzların resmî dini Hristiyan-Ortodoks dini olduğu için, ilkyaz kutlamalarının birçoğu da Ortodoks takvimine uyularak yapılır (Kuzoğlu, 1996). Örneğin, ”Todur Günü, “Lazari Günü”, 1 Martta Marteniçka hediye etme ve iyi dileklerde bulunma gibi âdetler Hristiyan-Ortodoks olan Gagauz Türklerinde de vardır.

Söz konusu farklılıklarla birlikte ilkyaz kutlamalarını Türk kökenli olmayan halklar tarafından da nasıl kutlandığını, bu halkların ne gibi ilkyaz gelenekleri olduğunu, bu geleneklerden hangileri Türklerdeki geleneklerle benzerlik veya farklılık gösterdiğini araştırmak çok yararlı olur, düşüncesindeyim.

Balkan Türklerinin Sultan Nevruza ilişkin bir dizi örf ve âdetleri unutulmaya yüz tutmuş, bunlardan bir takımı genel itibariyle İkinci Dünya Savaşının sonlarına kadar varlığını sürdürebilmiş, geçen yüzyılın ortalarından bu yana ve özellikle Bulgaristan Türkleri arasında ise çok şeyler unutulmuş, daha doğrusu komünist rejim tarafından unutturulmuştur. Günümüze kadar gelebilmiş bazı örf ve âdetlere rastlamamız, inançlarımızın, örf ve âdetlerimizin en ağır koşullarda dahi dayanıklığını göstermektedir.

Osmanlı döneminde Rumeli’de bir bayram olarak bilinen Sultan Nevruz, tarihimiz boyunca çeşitli sembollerle kutlanmıştır. Bu semboller: bereket, dilek, (maddi, manevi kötülük ve hastalıklardan) koruma, şifadır. Evet, Nevruz berekettir, Nevruz sevgidir. İlkyaz, insana yeni umutlar ve mutluluklar getirir.

Nice kutlu Nevruzlara!...


KAYNKLAR:


Dede, A., Batı Trakya Türk Folkloru, Ankara, 1978, s. 123.

Kuroğlu, St., Gagauzlarda İlkyaz Bayramı, Hazırlayanlar: S. Tural, E. Kılıç, Ankara, 1996, s. 261-267.

Mahmudi, S., Ohri Türkleri Arasında Görenekler ve Okunan Maniler, Birinci Uluslararası Türk Folklor Kongresi Bildirileri, C. IV, Ankara, 1976, s. 167.

Mahmut, N., Romanya Türklerinde Nevruz Bayramı, Kırım Dergisi, Yıl 5, Sayı-20, 1977,. 24-28.

Şenyurt, H. S., Osmanpazarı Türkleri Örf v Adetleri (Gelenekler / Görenekler), Tuna Boyu Dergisi,Sayı 11, 2001, s. 6-8.

Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antoloji, 12. Romanya ve Gagauz Türk Edebiyatı, Ankara, 1999, s 60.

Ülküsal, M. Dobruca ve Türkler, 1940, s. 161-162.

Yenisoy, H. S., Bulgaristan’da Nevruz ve Hıdrellez Gelenekleri, Türkçe Konuşan Devlet ve Topluluklarla Ortak Değerlerimiz, Türkiyem Vakfı, Ankara, 2001, s. 57-62.
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Nevruz « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02292 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog