Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 22, 2017, 05:06:10
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Nevruz 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
Gönderen Konu: Nevruz  (Okunma Sayısı 41794 defa)
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #90 : Mart 24, 2010, 16:15:18 »

           ben bukalemunu ve anlamını öğreneli 40 yıl oldu , sen dünyada var mıydın ...


samimiyetine hayranım. 40 yıl iyi yatırım , başarılı olmuşun öğreniminde. insan öğrendikleri ile yaşar. bizde işte nacizane Türk kültürünü öğrenmeye çalışıyor. umarım bende senin kadar samimi olabilirim de öğrendiklerim doğrultusunda yaşarım.

 Afro
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #91 : Mart 24, 2010, 20:00:58 »

Nevruz bayramı Akmescit’te büyük coşkuyla kutlandı

Türk, Fars ve Kafkasya halklarının kutladığı Nevruz Bayramı Akmescit’te (Simferopol) büyük coşkuyla kutlandı.
Bayram dolayısıyla 20 Martta Akmescit’in merkez meydanında etkinlikler düzenlendi. Kırım Televizyonu Müzik Programlarının Baş Editörü Seyran Mambet, 16 Martta QHA’ya yaptığı açıklamada Kırım Özerk Cumhuriyeti Miliyetlerarası İlişkiler Bakanlığı, Kırım Televizyonu ve Kırım Tatar Sanat ve Etnografi Vakfının ortak düzenlediği şenliklerin 21 Martta yapılacağını bildirmişti. Ancak herhangi bir bilgi verilmeden programda değişiklikler yapıldı ve şenlikler bir gün önce 20 Martta düzenlendi
Şenlikler kapsamında Kırım Tatar Ansambli “Kırım”, Kırım Mühemndislik ve Pedagoji Üniversitesi’nin (KMPÜ) Selsebil keman topluluğu, Emine Mustafayeva, Aliye Hacabadinova gibi genç Kırım Tatar şarkıcıları ve “Ekzalte” Kırım Tatar grubunun katılımıyla konser yapıldı. Bunun yanı sıra şenlikler kapsamında KMPÜ öğrencilerinin hazırladığı dünya halklarının milli kıyafetlerinin sergilendiği defile düzenlendi. Programda, Kırım Tatar zanaatkarlarının el sanatları fuarı yapıldı. Fuar ziyaretçileri Kırım Tatar stilinde işlenen bilezik, tepsi, cezve, Kırım Tatar zanaatkarı Asan Galimov’un işlediği mücevher kutularını, Elmira Asanova’nın gümüşten yaptığı kuyum ürünlerini ve kuyumcu İzet Ablayev’in yaptığı ürünleri satın alma imkanını buldu. Rüstem Skibin’in Kırım Tatar motifleriyle işlediği seramik tabakları büyük ilgi gördü.
Fuarda, Kırım Tatar tarzında nakış yapan Ayşe Osmanova, Tamara Klyuçkina, Kurman’da bulunan (Krasnogvardeyskoye) “Can Kiset” Nakış Kulübü üyeleri Lilya Useinova, Ulviye Abdullayeva, Elmira Tahtarova, Gulnara Seytveliyeva ve Karasupazar (Belogorsk) bölgesindeki Zuya kasabasında bulunan “Altın Dikiş” (Zolotoye Şıtyo) Kulübü üyesi Umine Velilayeva’nın çalışmaları yer aldı. Nakış ustaları, fuarda Kırım Tatar motifleri ile işlenen Kur-an kılıfı, cep telefonu kılıfı, marama (başörtüsü), fesleri ve çantaları şehir halkının beğenisine sundular.
Meydana, Nevruz Bayramını Kırım Tatar halkıyla kutlamak üzere Kırım’daki Azerbaycan diasporası temsilcileri geldi. Azerbaycanlılar, pahlava (baklava), şekerbura, badambura gibi Azerbaycan mili tatlılarının yer aldığı fuar yaptı.
Nevuz Bayramı dolayısıyla yapılan şenlikler, saat 11.00’den akşam saat 21.00’e kadar devam etti.

Niyara Nurmambetova- Osman Bayramaliyev
QHA


Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye
*****

Popülarite: 165
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.953


İsyanımızın da ahlakı vardır


« Yanıtla #92 : Mart 30, 2010, 23:31:33 »

Evet ülkemizde Nevruz –bugüne kadar – bir bayram olarak kutlanmadı. 1991 tarihinden itibaren bölücülerin bir isyan tarihi olarak kamuoyunda yer aldı. Bu durumu düzeltmek ve Nevruzu bölücülerin tekelinden kurtarmak amacıyla bakanların , milletvekillerin demir dövdüğüne şahit oluyoruz.  Komikler. Türk yerine Türkiye diye bir millet uyduran siyasi zihniyetin zorlama tavırları halkta inandırıcı gelmiyor.  Aslında Türklük ile ilgili değerlerde tek sorunumuz  Nevruz değil ; neredeyse her şey.  Türküm diyenin ırkçı  diye adlandırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Türkçülük bahsini ise hiç açmayacağım… Peki tüm bunlara nasıl geldik ? Türklüğün ve Türklük ile ilgili değerlerin yok sayıldığı , sakıncalı görüldüğü bir  Türk-iye yi nasıl oluşturduk ? Tüm bunların altında siyaset ve siyasetçiler yatıyor.
Yıl : 1942. Kürsüde Başbakan Şükrü Saraçoğlu var. Ve o meşhur bir o kadar da ideolojik olarak advedilen o sözleri söylüyor : “Arkadaşlar,
Biz Türküz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve lâakal o kadar vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan ve azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız. “
Peki bu sözlerin devamını hiç merak eden oldu mu ? Bakalım istersiniz : “Dünkü Türk gençleri müstakil ve hür bir vatana malik olmak şuurlu ve mütecanis bir millete mensup olmak, memleketi müspet ilimlerle idare etmek ve vatanın hayat ve servet membalarının memleketin elinde görmek istiyorlardı. Bugün bütün bu idealler birer birer tahakkuk etti. Vaktiyle İzmir’in atlarla çekilen tenekeden tramvayları bile yabancı bir şirketin imtiyaz mevzuu sayılmıştı. Bugün vatanın dört bucağında muntazam işleyen trenler, yer yer kurulan fabrikalar sadece Türk bilgisi tarafından yaratılmıştır. ..” (  tamamı : http://www.tbmm.gov.tr/hukumetler/HP13.htm )
Evet arkadaşlar 5 Ağustos 1942'de  okunan bu metin  hükümet programıdır. Türk programıdır. Türklerin programıdır. Türkiyenin programıdır. Ama onlardan sonra gelen zihniyet dış unsurların etkisi ile Türklüğü devletin temeli olmaktan çıkarmış ve bir ideoloji olarak sunmuştur. Çok değil 2 yıl sonra Türkçüyüm diyenler tabutlarda işkencelere uğradılar. Aynı şekilde küçük Amerika kurmak hayali ile iktidara gelenler Amerikan mandasına çevirdikleri ülkede Türklüğü öcüymüş gibi gösterdiler.  Bu sitede bir yeni üyemizin sırf etnik kimliği nedeni ile büyük adamlarmış gibi gösterdiği o dönemin yöneticileri tam aksine ana kimliklerine yani Türklüğe ihanet etmiş ve ve devletin temeli olmaktan çıkartmışlardır! Artık o temel “orta yol” yani “size ne uygun gelirse” haline dönüşmüştür. 
Bugün Nevruzu kutlayamıyorsak , onu bir ayrılıkçıların bir isyan günü olarak görüyorsak suç da bellidir , suçlu da . Kimse sahte gülüşler eşliğinde demir  döverek bu işten sıyrılmaya kalkmasın…
 


Atatürk döneminin ünlü simalarından Adalet bakanı Prof.Dr. Mahmut Esat Bozkurt, 'Atatürk'ün samimi görüşleri' olarak ifade edilen "Atatürk İhtilali" adlı eserinde, "Atatürk İhtilalinin farikası Türk olmaktır. Maziyi bu prensip tasviye etti. Yeniliği bu prensip getirdi. Bütün Türk ihtilali bütün eserleriyle bu prensibe dayanıyor. Bundan en ufak bir inhiraf geriliğe avdettir. Ve ölümdür." (sf.445-447)
Logged
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #93 : Mart 21, 2013, 11:43:39 »

Nevruz kutlu olsun

<a href="http://www.youtube.com/v/yv51asaS4gI" target="_blank">http://www.youtube.com/v/yv51asaS4gI</a>

Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Nevruz « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02262 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog