Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 21, 2017, 16:35:37
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Alevi Göçmenler?? (Var mı acaba?) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3 ... 8
Gönderen Konu: Alevi Göçmenler?? (Var mı acaba?)  (Okunma Sayısı 43974 defa)
cansersen
Çekingen Üye
*

Popülarite: 1

« : Mart 28, 2008, 05:10:00 »

Merhaba arkadaşlar...
Siteyi çoğumuzun olduğu gibi ailemin kökenlerini araştırırken keşfettim...
Böyle bir site hazırlandığı için çok teşekkür ediyorum.

Ailemin köklerinin nerde olduğunu merak ediyorum. Sorduğum akrabalarım, ailemden büyükler çok fazla bilgi sahibi değiller ve kafamı kurcalayan sorulara bu forumdan birilerinin yanıt bulabileceğini düşünüyorum. Forumda bir araştırma yaptım fakat çok fazla bir şey bulamadım ve bu konuyu açmaya karar verdim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Anne tarafım Bilecik ili Bozüyük ilçesi Kapanalan Köyü'nden. Dedemler uzun süre önce köyden ilçe merkezine taşınmışlar. Anneannem annem küçük yaştayken vefat etmiş. Annemin teyzeleri de ben daha küçükken vefat attiler. Annemin anne tarafından akrabalarının bir kısmı Kütahya'da ismini bilmediğim yerlerde yaşıyorlarmış. Şahsen hiçbiri ile tanışmadım. Anneanne tarafı ile ilgili çok fazla bilgiye sahip olamıyorum anlayacağınız. Bildiğim anneannemlerin çok eskiden (tarihini bilmiyorum sanırım 93 harbi denilen savaştan sonra) türkiye'ye göç etmiş oldukları. Hatta annemin anlattığına göre yolda bir kardeşi ve yakınları ölmüş. Bulgaristanın Şumnu bölgesinden göç etmişler. Tam olarak köyün ismini bilmiyorum. Cumalı gibi birşey olabilir, ya da ona benzer birşey. (Annem de bilmiyor.)
Annemin baba tarafı (yani dedemler) alevi. Ben bunu birkaç yıl öncesine kadar öğrenmedim-bilmedim. Bunda da babamın sünni olmasının etkisi var sanırım.
Şimdi asıl soru şu: Bildiğim kadarı ile aleviler çeşitli nedenlerden dolayı kapalı kalmış bir toplum. Osmanlı döneminden bu yana Çağdaş Türkiye'de dahi gördükleri baskılar sonucunda kendi kimliklerini ifade edememişler. Bunun sonucunda evlilikler hep alevi toplulukların kendi içinden-birbirleri ile olmuş. Son dönemlerde bu kırılmış gibi görünüyor ama benim yaşamak zorunda olduğum deneyim bunu doğrular nitelikte. (annem yıllarca bize alevi olduğunu söylemedi/çaktırmadı) Dedemin ve anneannemin evlendiği zamanlarda bunun daha bir önemli olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan anneannemin ailesinin Şumnu bölgesinden göçmüş aleviler olabileceğini düşünüyorum.
Şumnu bölgesinde alevi köyleri var mı/mıydı? Kütahya veya Bozüyük bölgesinde alevi göçmenler var mı?
Bu konu ile ilgili aramızda bilgi sahibi birileri olabileceğini umuyorum.
Tekrardan cevap yazacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.
olaf
Kıdemli Üye

Popülarite: 40

« Yanıtla #1 : Mart 28, 2008, 08:38:21 »

Balkanların bir çok bölgesinde bektaşilik görülmektedir.Sitemizde bu konu ile ilgili yazılar yayınlanmıştı sanıyorum.Arşivden ara bulamazsan sana aşağıda vereceğim site adresinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsin.

http://www.alevibektasi.org/ttrakya2.htm

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar

Geçti istemem artık gelmeni
Yokluğunda buldum seni
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme artık neye yarar..
olaf
Kıdemli Üye

Popülarite: 40

« Yanıtla #2 : Mart 28, 2008, 14:16:17 »

Bende sünni olmama rağmen aslında dedelerimin bektaşi olduklarını araştırınca öğrendim.Sanıyorum bektaşi kökenli insanlar baskı göreceğinden korktuğu için bunu gizliyor.Yanlış hatırlamıyorsam özellikle 2.Mahmut döneminde balkanlarda  bektaşilik yasaklanmış bektaşiler büyük baskılar görmüş.Makedonya,Arnavutluk ve Kosova'da bir çok bektaşi Türk ve Arnavut ile karşılaşmak hala mümkün.Balkanlara yerleştirilen atalarımızın özellikle Karamanoğulları'nın ve iç anadoludan gelen Türkmen aşiretlerinin bir çoğunda bektaşiliğe rastlanır.

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar

Geçti istemem artık gelmeni
Yokluğunda buldum seni
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme artık neye yarar..
gurkanov
Gürkan
Üye

Popülarite: 62

catch me... if you can...

« Yanıtla #3 : Mart 28, 2008, 21:12:18 »

Bulgaristanın Şumnu bölgesinden göç etmişler. Tam olarak köyün ismini bilmiyorum. Cumalı gibi birşey olabilir, ya da ona benzer birşey. (Annem de bilmiyor.)

Merhaba Cansersen,
Eğer ki Şumnu bölgesine yakın biryerden gelmişlerse ve Cumalı deniliyorsa, bugün Eskicuma(Tırgovişte) denilen bölgeleden gelmeleri kuvvetle muhtemel. Bence araştırmalarıı bu  yönde yürüt.
Eskicuma bölgesinde ise alevi Türkelrin çoğunlukta olduğu yerlerden biri ise alvanlardır. Bulundukları yerler genelde tarıma uygun olmadığı için, başka köylerde ırgatlık yaptıkalrı anlatılır. Dedemin köyüne(Sarsıplı) gelişleride genelde bu nedenledir.

Balkanların geçmişine bakacak olursak, Türkmen boylarının bazılarının alevi ve bektaşi geleneğine bağlı Türkler olduğunu görebiliriz. Elbette Türkiyeye olan göçlerle Alevi inancına sahip Türklerinde göçetmeleri gayet doğal ve olanaklı.
selanik55
Üye

Popülarite: 9

« Yanıtla #4 : Nisan 13, 2008, 04:26:39 »

balkanların her ülkesinde alevi ve bektaşi özelliği görülür.. gerek osmanlı öncesi gerek osmanlı sonrası rumeliye bektaşi kökenli türkmenlerden de  iskan edilmiştir.. ben yunanistan göçmenıyım.. bizim bölgelerden  kalkıs , langaza  gibi bölgelerden gelenlerin oldugunu biliyorum bektaşi kökenli.... şu anda batıtrakyada bile bektaşi inancına sahip köyler ve insanlar var türklerde ve pomaklarda..
    bunun dısında makedonyada bektaşi tekkleri ve azda olsa cemaati var.. romanyanın babadağ ve tulca kentlerinde de kızılbaşların oldugunu duydum..rumeli kültüründe de anadoludakı gibi türkmenler arasında da çeşitlilik vardır..
  merak ettiğim nokta anadoludakı gibi bir çekiniklik içine kapanma  rumeli bektaşilerinde de mevcutmu şu anda..

Ne mutlu Türk'üm deyene!
alper atilla
Yeni Üye
*

Popülarite: 3

« Yanıtla #5 : Nisan 13, 2008, 14:54:50 »

benimde ana tarafım eski cuma köylerinden kesteneden babamlar ise şumenli safkan deliorman kökenli türkmeniz kökümüz iran horasanından karamana gelmiş afşar uşağı türkmenlerinden  şuan süniileşmiş görünmekle beraber alevi inanç sistemiyle örtüşen birsürü adet ve annanenin daha devam etirildiğine birebir tanık oldum hırelez etkinlikleri bunların başında gelmekle beraber kocaanamdan duyduğum sıcak bir temmuz günü sıcaktan bıkıp es haydar  es haydar diyerek hepimizi serinletmek için yel estirmesini istemesiydi bu iki cümle beni köklerime götürmüştür....türk alevide olsa süniide olsa öncelikle bence türk tür bende bu sebebten ötürü diyorumki ...NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE......
selfcontrol
Yeni Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #6 : Haziran 15, 2008, 14:25:48 »

trakyadada alevi köyleri var ama şiveleri normal trakya şivesinden daha farklı.sanki balkanlı yada trakyalı değillermiş gibi yada kendilerinden hariç kız alıp vermedikleri için fazla balkan özelliği göstermiyorlar.gerçek türklerin çoğu alevidir. hatta kendini kürt sanan alevilerin çoğuda türktür.
selanik55
Üye

Popülarite: 9

« Yanıtla #7 : Haziran 16, 2008, 17:12:50 »

neye dayanarak gerçek türklerin çoğunluğunu alevi   ve  kendisini kürt sanan alevilerin çoğu türk olduğunu diyorsunuz _?  bu gerçek türkler anadolu içi mi anadolu dışımı.. alevi olmayan türklerin çoğu gerçek değilmi.. böyle bi anlam  çıkıyo.... Huh
« Son Düzenleme: Haziran 16, 2008, 17:14:48 Gönderen: selanik55 » Logged

Ne mutlu Türk'üm deyene!
suzann
Onursal Üye

Popülarite: 91

Aşığım aşık :))) kendime aşık :)

« Yanıtla #8 : Haziran 16, 2008, 17:45:14 »

Ailemden duyduğum kadar Razgrad ilinde de alevi türkler olduğunu biliyorum fakat hangi göy yada kasabada daha yaygınlar bilmiyorum.Varatlarda olmadığı kesin.
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #9 : Haziran 16, 2008, 17:56:06 »

Bulgaristanda alevi köyleri vardır.
Alevilerin isyancı Şeyh Bedrettini deliormanda yakalanmıştır.
Razgratın kemallar ilçesine bağlı mumcular köyünde demir baba tekkesi bulunur.
Balkanların her tarafında Sarı Saltuk izleri bulunur ki kendisi de alevi-bektaşidir (bildiğim kadarıyla).
Benim bildiğim köyler,
Silistra tarafında biraz fazla görülüyor, şimdiki adıyla Dulovo bölgesi, türkçesi Ak Kadınlar dır, Osmanlı döneminde ise Çardak olarak anılır.
Razgrat, İsperihe yakın Nasreddin ve Eski Balabanlar sanırım. Tam emin değilim ama akşama inceleyip bakabilirim.
Türkmenlerde de hafızam beni yanıltmıyorsa bektaşilik yaygındı, bektaşilik ile alevilik arasında ne fark var onu ayıracak kadar bilgim yoktur.
Horasan kökenliler de iran taraflarından diye biliyorum, bugün oralardakiler de yine bildiğim kadarıyla şii dir. Şii'lik te aleviliğe yakın sanıyorum.

Yanılgılar olabilir, açıkçası yazarken tereddüt ettim. Mesai de bitmek üzere olduğundan araştırma yapamadım. Bu vesile ile yukarıdaki bilgilere itibar edip etmemekte özgür olmakla birlikte, yanlış aktarmış olabileceğim bilgileri düzeltecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Sayfa: [1] 2 3 ... 8
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Alevi Göçmenler?? (Var mı acaba?) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02151 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog