Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 22, 2017, 21:18:42
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Alevi Göçmenler?? (Var mı acaba?) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 8
Gönderen Konu: Alevi Göçmenler?? (Var mı acaba?)  (Okunma Sayısı 43989 defa)
muhacirim
Yeni Üye
*

Popülarite: 3

« Yanıtla #10 : Temmuz 02, 2008, 04:15:11 »

Kütahya veya Bozüyük de alevi göçmenler varmı? sorusunu yanıtlayabilirim:)   
        Bozüyük de yok sanırım yinede  anneme soracağım, kütahyada bildiğim kadarıyla bir köy var yarısı alevi yarısı sünni göçmen  ablamın yaptığı araştırmalardan hatırladığım kadarıyla eskişehir kütahya ve bozüyük civarı Deliorman ve Razgrad dan göç eden köyleri biliyorum ve o köyde onlardan değil yani sizin aradığınız orası olabilir.bir köy daha biliyorum ama kütahya ya mı bağlı eskişehir e mi bilemiyorum.köy isimlerini de isterseniz verebilirim yada ulaşmak istiyorsanız akrabalarınıza yardımcı olabilirim.Ablam daha fazla bilgi sahibi kim nereden gelmiş vs.söylerim ona da yardımcı olur .
selanik55
Üye

Popülarite: 9

« Yanıtla #11 : Temmuz 02, 2008, 11:49:41 »

Balkanların her tarafında Sarı Saltuk izleri bulunur ki kendisi de alevi-bektaşidir (bildiğim kadarıyla).

hocam sanırım bu kısım biraz muallakta..
 sarı saltuk hazretleri  türk dunyasının babası olan hoca ahmet yesevi hazretlerinin öğrencisidir , murididir..aynı şeklide hacı bektaş velide öyle..
   kazakistan , özbekistan türkenıstan ve diğer  orta asya türkleri hanefi mezhebine bağlıdır..hoca ahmet yesevinın dergahı ve türbesi de şu anda kazakistandadır..sarı saltuk hazretleride hoca ahmet yesevi tarafından rum diyarının islamlaştırılması için görevlendirilmiştir...bu durumda gösteriyorkı sarı saltuk hazretleri alevi yada şii olamaz..
 bektaşilik le alevilil arasındakı durumu da tam olarka bilemıyorum fakat bilinen bieşy hacı bektaş veliden önce aleviliğin oldugudur.. bektaşilik ise hacı bektaş veli hazretlerinden sonra olmustur..

Ne mutlu Türk'üm deyene!
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #12 : Temmuz 02, 2008, 12:01:11 »

Şu an TÜM Deliorman için cevap veremesem de Razgrat bölgesinde BİLDİĞİM Alevi(“Kızılbaş”)
Köylerini kaydedeceğim:
SEVAR – CAFERLER-= СЕВАР
BİSERTSİ-NASREDDİN-=БИСЕРЦИ
MIDREVO-MESİN MAHLESİ=МЪДРЕВО
OSTROVO- BÜYÜK ADA KÖY(Bir mahallesi)=ОСТРОВО
(Şu an Alevilerin kendilerine “Cem Evi” kurabilmeleri amacı ile  Razgratta,Sofyadan  “İZİNLİ ARSA"  tahsis edilmiştir.İŞİN PEŞİNDE, MAALESEF, ESKİ “İŞBİRLİKÇİ”(biz bunlara “ibrikçi” derdik) kişiler koşuşturmaktaydı."BÖL VE.İDARE ET!" ?)
Rahmetli Bulgaristan Türkologu Riza Mollov (kendisi Provadı’lı-Sofya Üniversitesi mezunu) ,Deliorman incelemelerinde  Alevi-Bektaşiler  konusunu  araştırırken çok daha derinlere inmiştir.farklı Tasavvuf ,Tarikat izlerinden bahsetmiştir.Örneğin Yonuz Abdallar(Abdallar),Işıklar,Torlaklar…Bektaşilikle bağlanıyordu.Birçok yerde,yörede Osmanlıların gelişi öncesi gelen Türklerden bahsedilir. Folklorumuzun,Tarihimizin genelde Bizim Sözlü Edebiyatımıza  dayanması,bu yörelerden savaşlarla ilgili göçler Geçmişimizden çok şeyi “saklamıştır”.
Lütfen,Riza Mollov- “Edebi Makaleler” eserine bakınız…
   Ulaştığınız kaynakları gizlemeyiniz Wink
   BU TARİH  HEPİMİZİNDİR!
                Asker
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2008, 12:07:52 Gönderen: Can Destan » Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
*PAŞALI*
Onursal Üye

Popülarite: 223

« Yanıtla #13 : Temmuz 02, 2008, 12:17:49 »

Bulgaristanda alevi köyleri vardır.
Alevilerin isyancı Şeyh Bedrettini deliormanda yakalanmıştır.
Razgratın kemallar ilçesine bağlı mumcular köyünde demir baba tekkesi bulunur.
Balkanların her tarafında Sarı Saltuk izleri bulunur ki kendisi de alevi-bektaşidir (bildiğim kadarıyla).
Benim bildiğim köyler,
Silistra tarafında biraz fazla görülüyor, şimdiki adıyla Dulovo bölgesi, türkçesi Ak Kadınlar dır, Osmanlı döneminde ise Çardak olarak anılır.
Razgrat, İsperihe yakın Nasreddin ve Eski Balabanlar sanırım. Tam emin değilim ama akşama inceleyip bakabilirim.
Türkmenlerde de hafızam beni yanıltmıyorsa bektaşilik yaygındı, bektaşilik ile alevilik arasında ne fark var onu ayıracak kadar bilgim yoktur.
Horasan kökenliler de iran taraflarından diye biliyorum, bugün oralardakiler de yine bildiğim kadarıyla şii dir. Şii'lik te aleviliğe yakın sanıyorum.

Yanılgılar olabilir, açıkçası yazarken tereddüt ettim. Mesai de bitmek üzere olduğundan araştırma yapamadım. Bu vesile ile yukarıdaki bilgilere itibar edip etmemekte özgür olmakla birlikte, yanlış aktarmış olabileceğim bilgileri düzeltecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

yüksel

bir zamanlar özel ilgim sebebi ile alevilik konusunda epey araştırma yapmıştım yukarıdaki alevi - şii benzetmesi kesinlikle yanlış zira temel benzerlikler bunun böyle olduğu gibi yanlış algılamalara sebep olsa da alevilik tamamen anadoluya özgü inanç ve yaşam biçimidir ve kesinlikle şii lik değildir

kavram karmaşasına yol açmamak ve konunun hassasiyeti sebebi ile bu duruma özellikle dikkat edilmesi gerekir

bektaşilik , dedelik ,vs argümanlar tamamen anadoluya özgü olup şiilerde görülmez tek ortak payda( hz ali )olup bunun dışında inanç sistemi içindeki argüman ,yaşam biçimi ,vs şilere nazaran çok büyük farklılıklar göstermektedir

bununla birlikte alevi inancı içinde anadoluda farklı uygulama  biçimleri mevcut olup bunlar ziyaretçiler , dedeciler gibi şimdi hatırlayamadığım beş altı farklı uygulamalar olduğunu gözlemledim her ne kadar dışarıdan sadece alevi tanımlaması yapılsada toplam içinde çok keskin inanç farklılıklarını gözlemledim

bu anlamda tamınlama yapılırken konunun hassasiyeti nedeni ile çok dikkatli olunması kanaatindeyim

saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2008, 12:19:35 Gönderen: *PAŞALI* » Logged

Ne Mutlu Türküm /Pomak Olduğumu Bilmeseydim Türk olduğumu da Bilmeyecektim !
--------------------------------------------------------
SEN Kİ GURURUMUZ OLDUN , BAŞIMIZI TUTTUN DİMDİK ;

BİZ DE SENİ SONSUZA DEK , YAŞATMAYA AND İÇTİK !
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #14 : Temmuz 02, 2008, 12:25:44 »

Zamanlaması mükkemeldi.
 Teşekkürler PAŞALI!
            Cheesy

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #15 : Temmuz 02, 2008, 14:59:04 »

PAŞALI aga, ben zaten ilgili mesajımda verdiğim bilgilerden hatalı olabilek olanlar için hatalı olabilir diye belirtmişim, varsayımlarımın çıkış noktası horasan-iran bağıntısı. Bölge tarihini de irdelemekte fayda olduğunu düşünüyorum. İlave ettiğin notlar için teşekkürler, saygılar Smiley .

Ozan
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Mayıs 24, 2010, 17:42:35 »

Bektaşilik, Aleviliğin bir koludur diye biliyorum. Benimde Aleviliğe karşı bir ilgim var açıkçası. Bildiğim kadarıyla Kırcaali şehrinin kurucusu Kırca Ali de bir Aleviymiş.
olaf
Kıdemli Üye

Popülarite: 40

« Yanıtla #17 : Mayıs 25, 2010, 15:43:43 »

Babam Makedonya'nın ''OVÇEBOL''(Ofçabolu) diye adlandırılan(Köprülü(Veles)-İştip arası) bölgenin zamanında  en büyük Türk nüfusunun olduğu''Dorfullu''(Dorfulija) köyünde doğmuş.Bu köy 1950.li yılların sonlarında Anavatana göç başlamadan önce yaklaşık 400 hane Türk barındıran ve nüfusunun tamamına yakını Bektaşi olan bir Yörük köyüdür.Bu bölgede zamanında 40'a yakın Türk köyü bulunurmuş.Büyük çoğunluğu Yörük olan bu köylerde Bektaşilik oldukça yaygındır.Kuzey Makedonya'da Kalkandelen(Tetova) bölgesinde hatrı sayılır Bektaşi Türk ve Arnavut yaşmaktadır.

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar

Geçti istemem artık gelmeni
Yokluğunda buldum seni
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme artık neye yarar..
bektas
Yeni Üye
*

Popülarite: 2

« Yanıtla #18 : Mayıs 25, 2010, 16:06:14 »

Guzel bir konu, kisisel arastirmalarim da var! Facebook'ta "Bulgaristan alevileri" diye sayfa var, yararlanabilirsiniz!
fanatik
Üye

Popülarite: 11

« Yanıtla #19 : Temmuz 16, 2010, 06:12:54 »

ben burada kısa bir açıklama yapayım.

alevilik bir mezheptir, bektaşilik de bir tarikat.

eskiden bektaşilik sünni bir tarikattı. hatta osmanlı ordusunun resmi tarikatıydı. yeniçeri ocağı bektaşi tarikatına bağlıydı, ama onlar bildiğimiz anlamda alevi değillerdi.

balkanlardaki ve batı anadolu'daki bektaşiler de alevi değillerdi. ama balkanlarda (mesela silistre yöresinde) gerçek aleviler hep vardı.

ama II. mahmud döneminde yeniçeri ocağı kaldırılırken, bektaşilik de yasaklandı ve bektaşilerin mülkleri diğer tarikatlara dağıldı.

halk arasındaki bektaşilerden bir çoğu bektaşiliği terketti. ama özellikle arnavut bektaşileri, kendilerini alevilikle özdeşleştirerek yollarına devam ettiler.

alevi-bektaşi özdeşliği, özellikle cumhuriyetten sonra, balkanlardan yoğun miktarda arnavut bektaşinin anadolu'ya gelmesiyle ortaya çıktı. o zaman nevşehir'deki hacı bektaş postu, balkan bektaşileri ile anadolu alevileri arasında ortak kılındı ve bundan da "alevi-bektaşi" kavramı doğdu.

dediğim gibi, köken olarak bir değildirler. bektaşilik osmanlı'nın resmi tarikatıydı. alevilik ise osmanlı'nın hiçbir zaman kabul etmediği bir mezhepti.

NOT: bunları kimseyi rencide etmek için yazmıyorum. konu ile ilgili  bilgilerimi paylaşma gereği duydum, hepsi o kadar...
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 8
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Alevi Göçmenler?? (Var mı acaba?) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03395 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog