Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Batı Trakyadan Haberler->Osmanlı Eserleri   
Osmanlı Eserleri

Hukuk mücadelesiyle Osmanlı eserini kurtardılar

Makedonya'nın İştip kentinde 16. yüzyılda yaptırılan ve 1973 yılında kiliseye çevrilen Hüsameddin Paşa Cami, başlatılan hukuki mücadelenin kazanılmasıyla birlikte yeniden cami olarak hizmet verecek.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'e 86 kilometre uzaklıktaki İştip, Doğu Makedonya'da bir zamanlar nüfusunun tamamının Türk olması özelliğini taşıdı. Osmanlı'nın Balkanlar'dan çekilmesi ve bu bölgede yaşayan soydaşların göçe zorlanmasıyla birlikte İştip'te yaşayan Türkler de doğdukları toprakları bırakarak Türkiye'ye göç etmeye başladı.

İştip'te yaşayan Türklerin göçüyle birlikte bu bölgede kalan çok sayıda Osmanlı eseri cami, kütüphane, medrese ve hamam sahipsiz kaldı. Balkanlar'da Osmanlı izlerini yok etmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ise İştip'teki birçok tarihi eser tahrip edildi, bir kısmı da yapım amacının dışında kullanıldı.

Bregainica ve Otinja nehirleri arasında bulunan İştip'e 16. yüzyılın sonlarında ''Mora Fatihi'' unvanıyla bilinen Hüsameddin Paşa tarafından kentin en hakim tepesine kendi adıyla anılan cami yaptırıldı. Makedonlarca tarihi cami 1973 yılında minaresi yıkılarak, kiliseye çevrildi. Ayrıca tarihi camide, her yıl 2 Ağustosta Makedonların kutladığı ''Mukaddes Kurtuluş'' (Türklerden Kurtuluş Bayramı) ayini yapılmaya başlandı. İştip ve çevresindeki köylerden gelen Makedonların da katılımıyla gerçekleştirilen ayinler, burada yaşayan Türklerden tepki gördü.

 

HUKUKİ MÜCADELE BAŞLATILDI

 

Doğu Makedonya Müftüsü İsa İsmaili ve beraberindekiler, Hüsameddin Paşa Cami'nin Osmanlı eseri bir cami olduğu yönünde elde ettikleri arşiv belgeleriyle adli makamlara başvurdu.

Uzun yıllar süren mahkeme sürecinin ardından Makedonlarca kilise olarak kullanılan tarihi cami, 2 yıl önce Doğu Makedonya Müftülüğü'ne bırakıldı. Doğu Makedonya Müftüsü İsa İsmaili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin 2 yıl önce camiyi kendilerine tahsis ettiğini bildirdi.

Caminin Türkiye'deki hayırseverlerin desteğiyle restore ettirileceğini ve daha sonra ibadete açılacağını belirten İsmaili, restorasyon çalışmalarına 2 ay içerisinde başlanacağını kaydetti.

Bölgedeki birçok cami ve tarihi eserin geçmiş yıllarda yıkıldığını ifade eden İsmaili, şöyle konuştu: ''Yaptığımız girişimler sonucu böylesi bir Osmanlı eserini kurtardığımız için sevinçliyiz. Bu tarihi binada 'Mukaddes Kurtuluş' ayinlerinin yapılması son derece talihsizdi. Ancak çok şükür, camimiz artık eski vazifesini sürdürecek. Daha önce Kumanova Müftüsü olarak görev yaptığım zaman da Osmanlı'dan kalma camileri ve tekkeleri korumak için çaba gösterdim. 5 yıldır görev yaptığım Doğu Makedonya'da da şu ana kadar 7 caminin yıkılan minaresini yaptık, köylerde kullanılmayan çok sayıda camiyi de restore ederek ibadete açtık.''

Kaynak : Gazete Star, http://www.stargazete.com/index.asp?haberID=160363Gönderen SuBMaRiNeR, Perşembe, 26 Haziran 2008 10:24, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01521 saniyede 26 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog