Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Röportajlar   
Suç ve Toplumsal Düzen Hakkında Efsaneler

Halil İbrahim Bahar

23 / 8 / 2007

Suç ve mağduriyete ilişkin toplumsal tutum ve düşünceler, bireysel görüş ve algılamalardan öte, ortak bir tanımlamanın sonucu oluşmaktadır. Sosyal sorunlar hakkındaki düşünceler ve tanımlamaların oluşumunda, toplumsal süreçler içinde bireyler arası karşılıklı etkileşimlerle birlikte, medyanın olayları tanımlama ve şekillendirmeleri de etkin bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla bir eylem veya bir suça yönelik toplumsal tepkiler, sadece rasyonel yorumlar ışığında oluşmaz.

Toplum, suç sorunları ve çözüm yolları hakkında ortak tanım ve yorumlarlar oluşturmaktadır. Örneğin kapkaç hakkında oluşan mitleri de bu şekilde düşünmek gerekir. Medya yayınların da etkisiyle kapkaç sorununu hakkında ortak bir toplumsal bakış açısı oluşmaktadır. Burada medyanın olayları efsaneleştirdiğini görüyoruz. Medyanın olayları efsaneleştirmesi tüm toplumlarda ...


Gönderen TEKERAGA, Salı, 04 Eylül 2007 15:54, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Ormanlarla İlgili Gerçekler

Randall Hayes, Michael O’Callaghan’la yaşlı  yağmur ormanlarımızı korumanın gerekliliği üzerine sohbet ediyor


Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi, Johannesburg, Eylül 2002.
 
Yağmur ormanları konusunun önemini kavradığımda, Kuzey Amerika’daki Büyük Kanyon Çölü’nün yakınlarında Hopi Kızılderilileriyle beraberdim. Yetmişli yılların sonları, seksenlerin başıydı. Derhal Yağmur Ormanları Eylem Ağı’na katıldım. Faydasını pek az görebildiysek de, 17 yıldır Dünya Bankası’yla, IMF ile ve diğer çok uluslu şirketlerle mücadele ediyoruz. Bu süre zarfında, Endonezya ve Malezya’daki yağmur ormanlarını kaybettik. Borneo Adası, artık avcı- toplayıcı kabilelerin yaşadığı uzak bir yer değil. Bugün Çin, Güneydoğu Asya yağmur ormanlarının son kalıntılarını ihraç ediyor.
 
Bu gezegende, yalnızca dört büyük yağmur ormanı kaldı: Heybetli Amazon ormanları ile Orta ve Batı Afrika’daki ormanlar, bir de İngiliz Kolombiya’sındaki Alaska ve Siberya yağmur ormanları var. (Sibirya’daki yağmur ormanları, dünya yağmur ormanlarının %22 sini oluşturuyor) Yalnızca bu d ...


Gönderen bllhell, Cuma, 13 Ocak 2006 20:37, Yorumlar(1), Hepsini Oku
Barışı Ararken

 

Barışı Ararken - JOHAN GALTUNG

Öncellikle sorunları saptamalı, ulus ve devletler düzeyinde çözümler üretmeliyiz. 
Federal devlet fikri fena değil aslında. Ama bazı ulusların her zaman için daha fazla özerklik talebi olacaktır. İspanya’nın kuzeyinde Bask bölgesinde yaşayan halkın Galisyalılardan daha talepkâr olması gibi, ki bu “asimetrik” diye tanımlayabileceğimiz bir federalizm türüne tekabül ediyor.
 
İşte böyle bir sistem içerisinde, örneğin Baskların başka ülkelerde büyükelçilik değil belki ama konsolosluk açma şansı olur. Madrid’de bu fikri duyanlar herhalde şaşkınlıktan bayılır. Ama bu düşünceye alışmak taş çatlasa bir iki yıl sürer. Baskların birkaç ülkede elçilik açması dünyanın başımıza yıkılacağı anlamına gelmiyor. Unutmamak lazım ki, Şili nüfusunun %14 Bask kökenli ve bu insanlar Papa’dan daha Katolikler. Öyle ki Vatikan’dan kendilerine özel bir temsilcilik talep etmeliler. Neden Fransa sınırının diğer tarafında yaşayan Baskların, Biarritz ya da Fransız Basklarının başkenti olan Vitoria-Gasteiz’de elçilikleri olmasın.
 
&Cced ...


Gönderen bllhell, Pazartesi, 09 Ocak 2006 17:28, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Türkiye'de Rüzgar Enerjisi

Ömer Madra: Demirer Holding Yönetim Kurulu Üyesi Önder Demirer konuğumuz. Sayın Demirer alternatif enerji konusunda son derece bilgili, bizzat uygulamanın içinden gelen bir kişi. Dün Açık Radyo’da, Deniz Pak’ın hazırlayıp sunduğu “Deniz Aşırı” adlı programda dinleme fırsatını bulmuştuk, şimdi Açık Gazete’de devamını getiriyoruz.

Önder Demirer, özellikle rüzgâr enerjisi konusundaki uygulamalı çalışmaları ile biliniyor. Önder Bey, bizi kırmayıp geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Dün programdaki konuşmalarınızı dinledim, çok etkileyiciydi. Yaptıklarınızdan biraz bahseder misiniz?

Önder Demirer: Biliyorsunuz, dünyanın en büyük problemlerinden birisi çevre kirliliği ve öbür taraftan da dünyada her geçen gün enerji tüketimi artıyor. Ülkemizde de son 35 senede her sene %8 enerji tüketimi artıyor. 10 sene evvel, yani 1996 yılında, Türkiye’de rüzgâr enerjisi, yani yenilenebilir enerji nasıl olabilir diye araştırmaya gerek duydum. Dünyada müthiş bir boyuta geldiğini gördüm. Türkiye niye geri kalsın? “Bunun maliyeti nedir?” diye bakt ...


Gönderen bllhell, Pazartesi, 09 Ocak 2006 16:52, Yorumlar(0), Hepsini Oku


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01245 saniyede 30 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog