Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Batı Trakyadan Haberler   
İskeçe Türk Birliği hakları için AİHM'e başvurdu

Batı Trakya'da, kapatılan İskeçe Türk Birliği (İTB), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) mart ayında aldığı karar uyarınca yasal haklarının iadesi için Trakya Temyiz Mahkemesi'ne başvurdu.

   İTB'nin avukatları aracılığıyla yaptığı başvuruyu kabul eden Trakya Temyiz Mahkemesi, davanın 3 Nisan 2009 tarihinde görüşülmesini kararlaştırıldı.

İTB'nin avukatı Orhan Hacıibram tarafından hazırlanan başvuruda, AİHM'nin 27 Mart 2008 tarihinde kesinleşen kararı doğrultusunda, İskeçe Çok Hakimli Bidayet Mahkemesi'nin, İTB ile ilgili kapatma kararının iptal edilmesi ve İTB'nin, İskeçe Bidayet Mahkemesindeki Dernekler Kaydı'ndan silinen kaydının düzeltilerek, yeniden kapatılma öncesi yasal konuma getirilmesi isteniyor.

AİHM, İTB'nin Yunanistan aleyhinde açtığı davada, Yunanistan'ın Türk azınlığa ait dernekleri kapatma kararıyla "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) örgütlenme hakkıyla ilgili 11'inci maddesini ihlal ettiği" görüşüne varmıştı.

Batı Trakya'da 1927 yılında kurulan ancak 1986 yılında İskeçe Valiliği'nin "Batı Trakya'da Türk bulunmadığı" ve "faaliyetlerinin kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit ettiği" iddiasıyla açtığı dava sonucunda kapatılması kararı ...


Gönderen Taran Kedi, Cumartesi, 29 Kasım 2008 15:02, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Osmanlı Eserleri

Hukuk mücadelesiyle Osmanlı eserini kurtardılar

Makedonya'nın İştip kentinde 16. yüzyılda yaptırılan ve 1973 yılında kiliseye çevrilen Hüsameddin Paşa Cami, başlatılan hukuki mücadelenin kazanılmasıyla birlikte yeniden cami olarak hizmet verecek.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'e 86 kilometre uzaklıktaki İştip, Doğu Makedonya'da bir zamanlar nüfusunun tamamının Türk olması özelliğini taşıdı. Osmanlı'nın Balkanlar'dan çekilmesi ve bu bölgede yaşayan soydaşların göçe zorlanmasıyla birlikte İştip'te yaşayan Türkler de doğdukları toprakları bırakarak Türkiye'ye göç etmeye başladı.

İştip'te yaşayan Türklerin göçüyle birlikte bu bölgede kalan çok sayıda Osmanlı eseri cami, kütüphane, medrese ve hamam sahipsiz kaldı. Balkanlar'da Osmanlı izlerini yok etmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ise İştip'teki birçok tarihi eser tahrip edildi, bir kısmı da yapım amacının dışında kullanıldı.

Bregainica ve Otinja nehirleri arasında bulunan İştip'e 16. yüzyılın sonlarında ''Mora Fatihi'' unvanıyla b ...


Gönderen SuBMaRiNeR, Perşembe, 26 Haziran 2008 10:24, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Makedonya'da Seçimde Kan Döküldü

Makedonya'da seçimde kan döküldüMAKEDONYA'DA SEÇİMDE KAN DÖKÜLDÜ

Kaynak; Hürriyet, http://www.hurriyet.com.tr/dunya/9071956.asp?gid=200&sz=43014
Erken genel seçimlerin yapıldığı Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün kuzeyindeki bir Arnavut kasabasında açılan ateş sonucu bir kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen emniyet kaynakları, Üsküp'ün 10 kilometre kuzeyindeki Aracinova kasabasında bir polis devriyesine ateş açıldığını söylediler.

Açılan ateş sonucu bir kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını belirten kaynaklar, olayın nedeni ve ölen kişinin kimliği hakkında bilgi vermediler. Oy verme işleminin olaylar nedeniyle durdurulduğu kasabanın girişinde güvenlik güçleri önlem aldı.

...


Gönderen SuBMaRiNeR, Pazar, 08 Haziran 2008 12:23, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Atatürk'ün Müziğini Yapacak

’Atatürk’ün müziğini yapacak

Kemal Mert UZUNSARI / DHA

 Balkan müziğinin dünyaca tanınmış ismi Goran Bregoviç, bu yılın eylül ayında yayına hazırlanacak ’Atatürk’ belgeselinin müziklerini yapacak.

Bregoviç, 1995 yılında Cannes Film Festivali’nde en iyi film seçilen ’Underground’un müziğini yapmıştı. Eğlence mekanı Bursa Suare’de sahneye çıkan Bregoviç, konser öncesi düzenlediği basın toplantısında yakında çekimine başlanacak Atatürk Belgeseli’nin müziklerini kendisinin yapacağını açıkladı. Bregoviç "Yapımcı firma ile görüşme yaptık. Anlaşmaya vardık. Önümüzdeki günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik, yaşadığı ve görev yaptığı Makedonya ile Türkiye’deki yerleri ziyaret edip, on ...


Gönderen SuBMaRiNeR, Pazartesi, 07 Nisan 2008 14:42, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Yunan Vetosuna Karşı Üsküp Panosu

Yunan vetosuna karşı Üsküp panosu
Bir sergi vesilesiyle asılan afiş Yunanistan'ın Makedonya'ya sert bir protesto notası vermesine sebep oldu. FOTOĞRAF: AP
Yunan vetosuna karşı Üsküp panosu

NATO'ya üyelikleri, isim sorunu yaşadıkları Yunanistan'a bağlı olan Makedonlar gaf yaptı. Üsküp'te 'Nazilerle işbirliği yaptıkları için Yunanistan'dan sürülen Makedonları haç yerine svastikalı Yunan bayrağıyla gösteren afişler asılınca Atina çılgına döndü

YORGO KIRBAKİ (
Gönderen
SuBMaRiNeR, Pazar, 06 Nisan 2008 12:46, Yorumlar(1), Hepsini Oku

Türk vakıfları yöneticilerini seçebilecek

Türk vakıfları yöneticilerini seçebilecek

ATİNA
 Yunanistan Parlamentosu, Batı Trakya Türk vakıfları idari heyetlerinin seçimle belirlenmesini öngören yasa tasarısını onaylandı. İçişleri Komisyonu'ndan geçen tasarıyla birlikte, artık Türk azınlığına ait vakıfların idari heyetini Atina atamayacak. Yeni tasarıyı, Yunanistan'ın aşırı sağ eğilimli Laos Partisi hariç tüm siyasi partiler ilke olarak onayladı. Ancak komisyonda yer alan Rodop Pasok milletvekili Ahmet Hacıosman, yeni tasarının Türk azınlığın görüşleri alınmadan hazırlandığını ve uygulanması durumunda yeni sorunlara yol açacağını söyledi.

Kaynak : Yeniçağ gazetesi
...


Gönderen YuXeL, Cumartesi, 19 Ocak 2008 11:47, Yorumlar(0), Hepsini Oku


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01417 saniyede 32 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog