Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Dünya Turu->Osmanlı Sancağı   
Osmanlı Sancağı 

Sırbistan değil tüm Avrupa istikrarına Osmanlı ‘Sancağı’   (26 Temmuz 2009 Pazar - Gazete Star)Sırbistan’ın Sancak bölgesi, Osmanlı’nın 1912’de çekildiği toprakların adı. Halkın Türkiye ile gönül bağı çok güçlü. İşbaşındaki Sırbistan hükümeti, Sancak Müslümanları’nın desteğiyle ayakta duruyor


ARDAN ZENTÜRK, HABER ANALİZ


Sırbistan’ın nüfusunun yüzde 90’ını Müslüman Boşnak Sancak bölgesinin başkenti Novi Pazar’ın (Yeni Pazar) Taç Oteli salonunda medyanın önüne birlikte çıkan dört isim, aslında, Avrupa açısından ‘son derece gizli bir gündemin’?önemli aktörleriydi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sırp mevkidaşı Vuk Jeremic, Sancak Demokratik Hareket Partisi lideri ve Devlet Bakanı Süleyman Uglanin, Sancak Demokratik Parti lideri ve Çalışma Bakanı Rasim Ljajic bir yıl önce yaşanan özel bir siyasi hareketin anısına biraradaydı.


AVRUPA RAHAT NEFES ALDI


2008’in yaz ayları Sırbistan siyaseti açısından son derece kritikti. Kosova’nın bağımsızlık kararının şokunu atlatamayan ülke, genel seçim sonucunun getirdiği sorunlar ile başetmek zorundaydı. AB yanlısı güçlerin üstünlüğü elde ettiği ve aşırı milliyetçi unsurların ilk kez kontrol altına alınabileceği parlamento aritmetiği bir anda, Sancaklı iki Müslüman lider Süleyman Uglanin ve Rasim Ljajic’i ‘kilit noktaya’ çekmişti. Sancaklı Müslümanlar ‘reformcu-AB yanlısı’?Sırplar’a destek verdikleri taktirde, sadece Sırbistan değil tüm Avrupa rahat nefes alacaktı. Sorun, iki Müslüman liderin yıllardır çekişme içinde olmalarından kaynaklanıyordu.


ANKARA DEVREYE GİRDİ


Gelişmeyi kontrol altına almaya çalışan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic adına Ankara’ya ulaşan ‘beklenmedik rica’, Türkiye’nin Sancak Müslümanlar’ı üzerindeki etkisini kullanması ve iki lideri ikna ederek hükümetin kurulmasına yardımcı olmasıydı. Bugünün Dışişleri Bakanı Davutoğlu, o sırada ‘baş danışman’dı ve Sancak Müslümanlar’ıyla yakın ilişkileri sürdüren isim olarak biliniyordu. Türkiye devreye girdi, Uglanin-Ljajic ikilisi kabinede görev almayı kabul etti ve günümüz Sırbistan hükümeti kuruldu.


SANCAK’TA TARİH YAZMAK


Davutoğlu’nun, yaklaşık 100 yıllık ayrılıktan sonra Sancak’a giden ilk Türk bakan olması, Sırp Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic’in gezi boyunca Türk mevkidaşına eşlik etmesi işte bu çok gizli manevranın sonucuydu. Sancak Müslümanlar’ı Uglanin-Ljajic hattında ikiye bölünmüş durumda. Bu iki lider, Türk ve Sırp Dışişleri Bakanları’nın yanında biraraya gelip, Sancak için omuz omuza çalışacaklarını açıklayarak Sırbistan istikrarı açısından dev bir adım atmış oldular.


MÜFTÜLER İSTANBUL YOLCUSU


Bölge, Sancak Müftüsü olarak tanımlanan Muammer Zukorlic ile ‘reis’?olarak tanımlanan diğer müftü Adem Ziklic arasında da ikiye bölünmüş durumda. Türkiye, Sırbistan hükümetinin ricasıyla, Sancak Müslümanları arasındaki bu ikiliği de ortadan kaldırmak için devreye girdi.  Diyanet ilişkilerinde Belgrad’ı önemseyen Ziklic ile ‘benim liderim Saraybosna müftüsü Mustafa Ceric’tir’?diyen Zukorlic arasındaki uzlaşma arayışı, her iki liderin İstanbul’a çağrılmasıyla yeni boyut kazandı. Yani, Sancak’taki Müslümanlar’ın dini yapılanma sorununa Belgrad’da değil, İstanbul’da çare aranacak.


100 yıllık hasretin gözyaşları


Davutoğlu’nun, Cuma namazı cemaatine katılımında yaşanılanlar Sancak’ın Türkiye ile olan gönül bağı açısından önemliydi. Halkın Türk bakanı karşılaması, pek çok kişinin göz yaşlarını tutamaması 100 yıllık hasretin ne boyutta olduğunu göstermesi açısından dikkat çekiciydi. Gelişmeler, Sırp yetkililerin gözü önünde yaşandı fakat bu kez, Sırp yöneticilerin Türkiye’nin Sancak’a bir ‘istikrar gücü’ olarak gelmesinden son derece memnun oldukları izleniyordu.


Davutoğlu, Karadağ’ın başkenti Podgorica Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Roçen ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bir araya geldi. Misafirperverlikleri için Karadağlı yetkililere teşekkür eden Davutoğlu, “Balkanları krizle, gerilimle, savaşla anılan bölge olmaktan çıkarıp, barış, istikrar ve refahla anılan bölge haline getirmeye kararlıyız” diye konuştu.


Kaynak : http://www.stargazete.com/politika/sirbistan-degil-tum-avrupa-istikrarina-osmanli-sancagi--haber-203694.htm


 

Gönderen SuBMaRiNeR, Pazartesi, 27 Temmuz 2009 07:37, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01178 saniyede 26 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog